Markeťák ze Staropramenu Adam Blišťan

18.06.2020

Ano, je to další jesenický rodák odlouděný Prahou a ano, je to syn současné starostky Jeseníku Zdeňky Blišťanové. To ať máme na úvod jasno. Základní "workflow" Adama je na zdejší poměry klasické - jesenický gympl - odchod na vysokou školu - kariéra v hlavním městě. Pobavilo, jakou historku si ze střední školy Adam nese. Připsal si úspěch v podobě vítězství ve školním kole zeměpisné olympiády, do které se díky spolužákovu onemocnění přihlásil jako jediný. Vítěznou formu však nepotvrdil už ani v okresním kole, kde skončil beznadějně poslední. Jinak na gymnázium Adam pěje chválu, speciálně velebí ty přísnější kantory, jejichž dril docenil až na vysoké. Že chcete slyšet jejich jména? Beztak už je to "promlčené", ale byli to Matějovská, Antoňů, Malý :-) Snad se nebudou na Adama hněvat, že to propálil.
V kapse má diplom z pražské VŠE, ale během studií stejně moc nevěděl, kam se oborově vrtnout. Možná proto, že se už při škole potkával s velkým byznysem při brigádách třeba ve španělské Telefónice a Plzeňském Prazdroji, táhlo ho to nejvíc ke korporátu. Na sklonku studií, a pak ještě rok po škole dělal práci, jakou by mu závidělo asi 99 % mladých lidí - pracoval jako ambasador irské whisky Jameson :-) Po alkoholu přišlo startupové vystřízlivění, když s pár nadšenci rozbíhal portál Facult.cz, jehož ambicí bylo pomáhat středoškolákům s výběrem vysoké školy. Sebekriticky přiznává, že to prostě nedotáhli, že předběhli dobu nebo nedokázali přesvědčit vysoké školy. Ale zkušenost dobrá.
O Adamovi můžeme směle říci, že je profesí markeťák, tahle profilace se začala formovat před třemi lety v české módní značce Le Premier. Pak se více než rok staral o online komunikaci a kampaně psímu žrádlu Royal Canin. Od loňského ledna je v marketingu jedné hodně tradiční české značky - Pivovarech Staropramen. Je tam v pozici brand managera, a i když na Jesenicku Staropramen není tolik vidět, Adam si práci v historické budově smíchovského pivovaru velmi pochvaluje.
Neodpustíme si drobnou úvahu o jablku, co nepadá daleko od stromu. Politiku Adam řeší jinak než jeho maminka, ale rozhodně není odtržen od reality ;-) Provozuje svůj Politickej podcast, kam si zve politiky, politické komentátory a politology, s nimiž diskutuje různá témata zpravidla se týkající České republiky. Otázky už kladl třeba Pavlu Teličkovi, Tomáši Prouzovi, Michaelu Romancovi... Zajímavý vklad mladého člověka do politické kultury naší země.
Adam několikrát zopakoval, že se snaží dělat hlavně to, co ho baví, čímž možná nepřímo obhajuje svoji jistou přelétavost - za 6 let profesní dráhy je už v páté firmě. Ale kdo jsme, abychom ho soudili. Dokud ho každé jedno zaměstnání vnitřně uspokojuje, můžeme považovat za jistou výhodu tu pestrost znalostí a zkušeností, ke kterým se dostává. Nechme se překvapit, co z toho jednou zúročí v rodném Jeseníku :-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.