Máme džob pro nadané jesenické děti

07.03.2021

Zapomeňte na to, že když na positivJE mluvíme o potřebě pracovat s talentovanými dětmi, máme na mysli nějaké elitářství. Nemůžeme v tom ale nechat školy osamoceně.

V tomto směru odvádí skvělou práci Pavel Rušar, jinak ředitel Vlastivědného muzea Jesenicka, který sem přivedl Národní pedagogický institut ČR, přesněji řečeno jednu jeho aktivitu - Talnet. To je platforma propojující nadané děti napříč Českem, kteří prokazují zvýšený zájem například o matematiku, přírodopis, fyziku, dějepis, chemii...

Tyhle děti se každé léto setkávají na soustředění zvaném T-Expedice, kde týden bádají pod dohledem expertů a rozhodně nejde o nějaké "dětské zkoumání na pískovišti", jak se dočtete níže.

Podstatné je, že ředitel Rušar dostal třetí rok po sobě tuhle akci do Jeseníku. To za prvé znamená, že sem přijedou budoucí vědci a profesoři, možná autoři patentů, objevů, nositelé Nobelových cen, kdoví, Jeseník budou mít navždy spojen se začátky své kariéry. Za druhé to znamená, že jako pořadatelské město máme svým způsobem zajištěno pár účastnických míst, takže talentovaní žáci a studenti z našeho okresu se mají šanci zapojit. Mimochodem přihlášku jde poslat do 31. března, více informací včetně registračního dotazníku najdete tady. Bez přehánění, účast na tomhle projektu může jakékoli dítě ve věku 13 až 18 let hodně nakopnout.

Vloni tady budoucí "docenti" odpalovali rakety, měřili radioaktivitu vody, zkoumali flóru podél řeky, studovali historickou jízdu osením... (mrkněte níže na videoreportáž). I letos jsou vymyšleny atraktivní sekce - programátorská, botanická, chemická, architektonická, a i na ty rakety ve fyzikální sekci dojde.

Apelujeme na rodiče a učitele talentovaných dětí, opravdu se na T-Expedici 2021 mrkněte, je to příležitost.

Zmíníme, že také s Inovačním centrem Olomouckého kraje chystáme aktivity na podporu některých kompetencí našich dětí, z logiky věci půjde hlavně o věci spojené s podnikavostí a kreativitou.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.