Lukáš Němčík šéfuje marketingu nejinovativnějšího obchodníka v Česku - Skupině COOP

13.01.2022

Psali jsme tu o budoucnosti samoobslužných prodejen, které by se mohly prosadit na venkově, kam se lidé pracující ve městech dostávají až v čase, kdy už mají tamní koloniály zavřeno. Zákazník se do takového obchodu vpustí mobilem, nakoupí si a na samoobslužnou kasu načte zboží, zaplatí opět mobilem a odchází.

Jestli se tohle stane, pak za tím skoro jistě bude stát Skupina COOP a zodpovědným za tuto inovaci bude Lukáš Němčík. Mladý muž mající v občance místo narození Jeseník. Patří k těm úspěšným rodákům, kteří odešli rozvinout svůj talent do velkého města - do Prahy. I když i on, jako mnozí, v hlavě živí myšlenku na návrat, byť s manželkou genetičkou vázanou na práci ve velké nemocnici a dvěma malými dětmi, je jakékoli přesouvání složitější, uvidíme.

Lukáš je ortodoxní Jeseničák, horský region má hluboko ve své DNA. Benefit v podobě kopců využívá už od dětství na běžky a kolo, de facto přes sport má s Jesenickem hodně intenzivní spojení i dnes. Samozřejmě i přes práci, protože 25 COOPů v našem okrese provozuje Jednota Zábřeh spadající pod Skupinu COOP a Lukáš Zábřežákům pomáhá s inovacemi.

On vůbec koncept družstevních obchodů je zajímavý a je trochu překvapivé, že na Západ od nás hrají družstevní obchody v retailu mnohem zásadnější roli. Tady se pomyslný vrchol udržitelné ekonomiky teprve hledá, holt, 40 družstev se dvěma a půl tisíci prodejen, je poněkud hůře řiditelný kolos. Obyčejného zákazníka to nenapadne, ale právě díky tomuhle obchodnímu modelu na venkově některé málo rentabilní provozovny přežívají. A pokud se v nich prosadí Lukášem vedené inovace - např. koncept samoobslužné prodejny, vlastní e-shop, automatický prodejní box apod., máme v Česku naději, že potraviny vyprodukované v tomhle kraji, budou moci končit v nákupních košících spotřebitelů tohoto kraje.

Lukáš je v COOPu přes deset let a říká, že je to chvílemi fuška, ale kupředu ho žene právě ta udržitelnost. Té se učil v Jeseníku už v mládí, během studia na osmiletém gymplu. Byl to on, kdo s Lukášem Abtem rozjeli obnovu pramenů a drobných památek, ve volném čase běhali po lese s krumpáčem v okolí lázní a laicky, ale s o to větším elánem nastartovali projekt, který po nich úspěšně převzali Brontosauři Tomáše Hradila. Taková perlička, tehdejší web, který k jejich kutání Lukáš vyrobil, je pořád funkční (https://prameny.jeseniky.org/).

Z Jeseníku odešel do Prahy, kde vystudoval na filozofické fakultě Univerzity Karlovy sociologii. Na škole se zabýval marketingovými výzkumy, obrovsky ho obohatila i devítiměsíční studijní stáž ve Spojených státech amerických. Také se pohyboval kolem tzv. Švýcarských fondů, což byly zkraje 21. století takoví předchůdci dotací EU. Už tehdy zkoušel dostat nějaké peníze na Jesenicko, považoval to za jakousi "splátku" rodnému kraji. Kraji, kde kromě základní a střední školy navštěvoval poctivě deset let Základní uměleckou školu. V ní ho naučili hrát na violoncello.

Obchodnickou krev v sobě Lukáš Němčík nezapře, promítá se to i v jeho hobby projektu - provozování e-shopu vina-sekty.cz. Ten před časem založil se svými dvěma kamarády jen "z hecu", protože coby milovníci vína čas od času vozili svým známým z jižní Moravy bílé a červené a oni se to rozhodli povýšit na regulérní internetovou prodejnu. Není bez zajímavosti, že distribuční sklad je v Lipové. Tak místňáci, tady malý důkaz, že ona digitalizace světa je pro tenhle kraj opravdu šancí ;-) Kdo jste fandové na moravské víno nebo kdo podnikáte v gastronomii, mrkněte na jejich web, třeba vás nabídka od šesti vinařství (asi 130 druhů vína) osloví.

Nás velmi oslovil životopis Lukáše Němčíka, vyvineme maximální úsilí, abychom jeho zkušenosti pro Jesenicko nějak využili. Tím spíše, že on sám o to má zájem.

Ideální stav, tihle patrioti ;-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.