Likér z Bukové zachraňoval životy

12.11.2018

Tenhle kraj má na co být pyšný, ačkoli dnešní příspěvek jde za těmi, co tu žili před námi. Málo se to ví, ale za dob Rakouska-Uherska byla v Bukové u Bernartic jedna velice slavná likérka. Jistý Albert Michler, prominentní podnikatel z Bukové, věděl, že tamější půda a podnebí dávají úžasné podmínky pro pěstování bylin. Jejich macerací a následným mícháním s prvotřídním lihem, dle tajné receptury, dal světu v tehdejší době veleúspěšný 'Original Buchsdorfer Magennbitter' (since 1863). Jeho pití, jak bylo později prokázáno, pomohlo ve Slezsku v boji s cholerou. Hádejte, co bylo za koncem palírny A. Michler Likör, Rum und Spiritusfabrik v Bukové? No, poválečný odsun Němců. Achjo.
Teď se o vzkříšení odkazu bukovského rodáka snaží dva pánové, kteří koupili originální recepturu na bylinný likér 'Bukovská' (since 1866) od dědičky posledního provozovatele, pana Josefa Smrčka. Ten palírnu udržel při životě jen do roku 1950. Likér je vyráběn ze speciální směsice bylinek pocházejících z horských strání. Chcete recept? Bez šance, je to jako s Becherovkou. Tento špiritus je k mání ve dvou variantách - Bukovská jemná a Bukovská hořká a současní vlastníci značky velmi obezřetně pracují s odkazem, na nějž navazují. Nezapomeňte, že likér zabodoval i na dvoře samotného císaře pána Františka Josefa I.
Likér tedy není vyráběn v Bukové, kde už palírna neexistuje, ale dostat se k onomu pití máte možnost buď na e-shopu Bukovské, anebo v jesenickém velkoobchodu Astur.
Sákryš, jestli my nejsme likérová velmoc. Praděd, Priessnitzův likér, Jesenická bylinná, Domašovská hořká ... Bukovská hořká ...

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies