Lidé rozhodli, zač Jeseník utratí milion

01.11.2019

Ještě se z toho kouří, jak je to čerstvé, Jeseník má výsledky historicky prvního pokusu o revoluční zapojení obyvatel do investic města. Pod nově budovanou značkou Tvoříme Jeseník se nejprve odehrál sběr námětů na vylepšení města. Těch se už v premiérovém roce sešlo 45, což tedy je pozitivní signál o tom, že mnoha lidem záleží na kvalitě života. A 27.10. skončil "zuřivý boj" v hlasování, v němž si to o milion korun rozdalo 25 nápadů splňujících podmínky pro případnou realizaci, výsledky vám právě teď přinášíme.
Zapojilo se 483 lidí, jejichž hlasy rozhodly o tom, že bouchnout šampaňské a slavit mohou Tomáš Neuwirth s nápadem laviček v letním divadle ve Smetanových sadech, Lucie Tenekedzi za návrh oživení parku na náměstí Svobody (oprava fontány, výměna laviček...) a pogratulovat si může taky Eva Fousková, která doporučila investovat peníze do opravy chodníku a nových laviček u okrasného rybníku.
Lavičky pro letní divadlo získaly 222 hlasů a z rozpočtu ukrojí asi 270 tisíc korun. Investice do parku na náměstí Svobody s 200 hlasy vyjdou na 300 tisíc, nejdražším projektem bude oprava břehu okrasného rybníku, půlmilionový výdaj však neodradil 175 hlasujících. Těsně nad hranicí vyčleněného milionu skončily malované hry na chodník.
Při pohledu na detail je velmi zajímavé, jak "voliči" pracovali i se zápornými hlasy, zdá se, že tenhle formát by opravdu mohl přinášet spravedlivější výsledky.
Je pravděpodobné, že do všech tří vítězných projektů se město pustí až na jaře 2020, ale si můžeme být skoro jisti, že příští sezóna v letním divadle už bude na vyšší úrovni :-)
Dík patří všem, kteří se zapojili - s nápady i s hlasy, míč je na straně města.
Celkové výsledky najdete zde

Foto (zdroj): archiv Tvoříme Jeseník (Tomáš Neuwirth)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.