Lenka Allen zůstává patriotem i v Austrálii

18.09.2018

Když dneska mluvíme o odlivu mladých z Jesenicka, stává se jejich cílem Brno a Praha, možná Ostrava s Olomoucí. Zdejší rodáky ale máme rozesety po celém světě. Některé jejich příběhy už vám positivJE představilo, či v budoucnu představí, každopádně Austrálie je novým domovem Jeseníčáků spíše výjimečně.
Lenka Allen, rozená Šmídová, se zamilovala do Austrálie, lépe řečeno do Australana a v roce 2001 odešla k protinožcům, ačkoli zde měla dobře rozjetou kariéru - živila se jako tlumočnice, překladatelka a učitelka cizích jazyků. Vystoupila ze své komfortní zóny (!tohle je častá nutnost, chcete-li v životě něčeho dosáhnout) a odletěla přes celou zeměkouli zkusit štěstí k protinožcům.
A povedlo se. Dneska má Lenka tři krásné děti a se svým druhým manželem Justinem mají malou projekčně-stavební firmu Room for Style. Ona, coby interiérový designér navrhuje renovace, on pak tyto návrhy realizuje. Pěkně to mají rozdělené ;-)
Vedle toho se věnuje organizaci autentického folklorního festivalu slovanských národů VodaFest, který každý podzim navštíví okolo 2tis. lidí. Lenka šéfuje týmu asi 160 dobrovolníků.
Před půl rokem coby velká propagátorka české kuchyně, která ji v Austrálii chybí, otevřela v Melbourne svůj malý obchůdek s českými delikatesami 'Gourmet Czech', kde seženete třeba nakládaný hermelín, utopence, nebo Lenkou osobně zdobené perníčky.
Lenka Allen, která o Češích a Jesenicku mluví jenom v superlativech, má Čechy optikou Australana za národ šikovný a chytrý ('chytrý' dodala až po krátkém zaváhání ;-) jen se jí Češi zdají až příliš uzavřeni do sebe. Nám se to taky zdá, a proto vás vyzýváme k větší otevřenosti a upřímnosti, kterými úspěšné národy disponují. Lenku zdravíme a doufáme, že do svého rodiště nepřestane cestovat.
Na tomhle linku můžete kouknout na reportáž s Lenkou Allen na festivalu VodaFest.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.