Lázně Jeseník včera a dnes

04.11.2018

"V údolí obklopeném z jedné strany posledními výběžky Rychlebských hor a z druhé strany pohořím Hrubého Jeseníku, leží na soutoku dvou řek - Staříče a Bělé - slezské město Jeseník (Frývaldov). V druhé polovině 18. století se několik obyvatel rozhodlo odstěhovat se na návrší nad městem, kde utvořili malou kolonii zvanou Gräfenberk.". Byli mezi nimi i rodiče Vincenze Priessnitze.
Tolik citace z dva roky staré knihy 'Lázně Jeseník včera a dnes', v níž autor Alois Kubík stručně a čtivě popisuje historii a současnost Priessnitzových lázní. Není osoby povolanější, která může napsat takové dílo - emeritní doktor Kubík v našich lázních pracoval neuvěřitelných 60 let! Už jenom za jeho působení lázně prošly mnoha změnami. Netřeba zdůraznit, že k lepšímu. A kopec nad Jeseníkem je stále v investičním laufu, buduje se, opravuje a vylepšuje.
Útlou knížku zvládnete přečíst tak za dva večery bez televize a máte šanci oprášit své znalosti o historii lázní, jež naše město proslavily, možná se dovědět pár překvapivých zajímavostí. Že v lázních pobýval herec Oldřich Nový asi víte.
Kdo ví, co by na současnou podobu Gräfenberku řekl sám pan Priessnitz. A co na ni říkáte vy?

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.