La_almara není obyčejný second hand

24.02.2020

I takhle může vypadat malý moderní byznys měnící zažitou definici, že podnikání je soustavná činnost prováděná za účelem dosažení zisku. Zbořit zastarávající motto se rozhodly dvě kamarádky, jinak docela velké fanynky módy, Anna Indrová a Veronika Ivanová. Těm nejsou po chuti ty tuny nového oblečení prodávaného denně v obchoďácích, když lidé často mají skříně plné téměř nenošených věcí. Anička s Verčou nejsou nějakými ekologickými aktivistkami, jen se rozhodly trošku do toho konzumního cyklu vstoupit a v rámci svých skromných sil jej narušit.
V září si v Jeseníku otevřely second hand 'La_almara' (na Gogolově ulici za Schrothovým domem), jehož hlavním smyslem je dát druhou šanci oblečení, které ještě nepatří do kontejneru, ale v pohodě může dál dobře sloužit. Jejich "sekáč" (to slovo se sem fakt moc nehodí) vypadá spíše jako butik. Však se jim občas stane, že nové zákaznice přicházející do second handu se hned u dveří otáčejí v domnění, že si spletli vchod a vstoupily do fashion obchodu s drahou módou ;-) Jak se na ekologicky zodpovědné podnikání sluší, děvčata si veškerý nábytek vyrobila sama z vyřazených palet. Uvnitř to vypadá velmi vkusně, žádná hrabárna. O tom, že to od holek není nějaká tendenční eko póza svědčí i fakt, že kromě oblečení z druhé ruky u nich v obchůdku dostanete i bezobalovou drogerii z mýdlových ořechů brněnské značky Tierra Verde, což obnáší třeba prášky na praní, přípravky do myčky, ekologické kosmetické pomůcky, dále stáčené šampóny značky Caltha či bezobalová přírodní mýdla od Almara soap.
Na stojanech a ramínkách najdete oblečení z Anglie, Španělska či Holandska, ale holky pracují na tom, aby La_almara nabízela i zboží z Česka. Každopádně už teď navazují spolupráci s některými lokálními výrobci, jednání probíhají a už teď na pultu najdete mýdla a mastičky Mýdlárny Mlýnky (Maruška Horáčková), a taky kasičku na příspěvky pro Jesenické tlapky, které zachraňují pejsky.
Veronika a Anna jsou šťastné, protože dělají práci, která je baví a budou ještě šťastnější, když přispějí k ekologičtějšímu chování Jesenicka. V hlavě mají "tisíce" nápadů, kam koncept posouvat a ono by to mělo fungovat, tohle uvědomělé podnikání, protože přibývá lidí akcentujících ekologii, udržitelnost, společenskou zodpovědnost, lokálnost... tohle všechno second hand a bezobalový obchod La_almara splňuje. 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.