Kytarový univerzál z Nové Vsi Ondra Kozák

29.01.2019

Chcete důkaz, že migrace lidí neprobíhá pouze z Jesenicka do 'velkého světa', ale že někteří lidé zvolili opačný směr? Z každého přistěhovalce do regionu máme radost, protože velmi často jde o úspěšné lidi, kteří se tak stávají vítaným kořením života v okrese Jeseník.
Jak dětská p*delka na nočník tenhle popis sedí na Ondru Kozáka, zatraceně šikovného hudebníka, co se sem přiženil a se svou rodinou žije v Hradci-Nové Vsi. No, hudebník, to slovo nepostihuje všechny Ondřejovy aktivity. Podle toho, co zvládá, je také dobrý manažer, organizátor, učitel, mentor, odborník na kytary ... však si to poslechněte celé.
Ondřej Kozák se narodil v Bohumíně, mládí prožil na Karvinsku a jeho první vážný hudební zájem směřoval k houslím. Postupně se přes kytaru, mandolínu a basu rozhořela jeho totální láska právě k akustické kytaře. A o ní je vlastně celý Ondrův profesní život. Tedy teď, když se živí tím, co ho naplňuje, jenže on za sebou má i kariéru vědeckého pracovníka na dvou českých univerzitách. Takže nechybělo málo a místo odborníka na kytary, jste teď četli o odborníkovi na nanotechnologie.
Když teď poznáte jeho aktivity, zkuste si představit, že ho úplně všechno z toho ukrutně baví a moc si to užívá. Šťastný to člověk. Předně je potřeba říci, že jeho srdeční záležitostí je hudební směr bluegrass*, však je také pětinásobným Kytaristou roku ČR v tomhle oboru. Na svém kontě má jednu vlastní desku Ataman, druhá vyjde někdy v polovině tohoto roku, ale hostoval nejméně na dvaceti dalších. Jak je úžasný kytarista, nabalilo to na sebe moře dalších aktivit, třeba lektorování na různých festivalových workshopech doslova po celém světě (např. Norsko, Francie, Holandsko, USA, Německo a moře akcí po Česku). Je spoluautorem 4 DVD škol hry na housle a kytaru a na Rejvíze každoročně pořádá hudební dílny, kde se třeba vloni na čtyřech setkáních protočilo 84 žáků-muzikantů + 5 hostů. Jo, vedle toho ještě pracuje na svém audio projektu Atamusic podcast, kam si zve k povídání zajímavé muzikanty.
Na letošek Ondřej chystá do jesenického Gemeru pravidelný pořad 'Mezi strunami', což bude o hudbě, jamování a povídání se zajímavými hosty (první akce je 14.2., hostem bude František Surmík).
Fajn taky je, že mnoho jeho hudebních přátel za ním přijíždí do Jeseníků, do jeho studia, takže se Ondra sekundárně stará i o skvělou propagaci našeho krásného regionu v hudební branži.
Tak mějte na paměti, že Jesenicko u sebe má super kapacitu přes kytary.
* banjo, mandolína, kytara, housle, kontrabas

Foto (zdroj): Veronika Dvořáková

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.