Kybernetická bezpečnost jesenických škol a úřadů

10.09.2020

S rostoucím významem internetu roste i zájem hackerů dostat se k datům, která po www běhají. Ve světě informačních technologií je internetové zabezpečení důležité, přesto tomu hodně těch, co data shromažďují, nevěnuje dostatečnou pozornost.
S platformou Obce v datech jsme si posvítili na to, zda a kdo z veřejných institucí na Jesenicku používá základní šifrování webových stránek. Dodáme, že v celorepublikovém měřítku ještě asi třetina webovek státních subjektů nefunguje na protokolu HTTPS, což je ten nejzákladnější stupeň zabezpečení ztěžující kyberzlodějům práci. Obecní weby jsou na tom ještě hůře, prakticky polovina měst a obcí funguje na zastaralém, a hlavně nedostatečném HTTP.
Uklidnili jsme se, když jsme si ověřili webové stránky několika subjektů, u kterých se nemusíte bát mít přihlašovací údaje či vyplňovat jejich dotazníky a formuláře. Jsou to například stránky měst/obcí Jeseník https://www.jesenik.org/, Zlaté Hory https://zlatehory.cz/, Javorník https://www.mestojavornik.cz/, Mikulovice https://www.mikulovice.cz/, taky Nemocnice Jeseník https://nemocnicejesenik.agel.cz/, webovky škol - ZŠ Jeseník https://www.zsjesenik.cz/, ZŠ Česká Ves https://zsceskaves.cz/, ZŠ Javorník https://www.zsjavornik.cz/, ZŠ Adolfovice https://zsadolfovice.cz/, ZŠ Vápenná https://www.zsvapenna.jesenicko.com/, Gymnázium Jeseník https://www.zsvapenna.jesenicko.com/, Střední průmyslová škola Jeseník https://www.soje.cz/... Jestliže pracujeme na tom, aby tenhle region byl hitech, smart, online a digital, musíme mít problematiku kybernetické bezpečnosti v malíku ;-)
Na závěr možná vzkaz všem obcím, školám, a vlastně taky firmám, jejichž weby dosud běží na HTTP. Víte, že největší vyhledávač Google vaše stránky umísťuje při vyhledávání naprosto cíleně na nižší pozice? Informace o vás se tak dostávají k vaší cílové skupině hůře.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.