Květinový byznys na Jesenicku

08.03.2020

Když máme ten Mezinárodní den žen, posvítili jsme si na květinářský byznys na Jesenicku. Všimli jsme si totiž, že obchodů s čerstvými květinami spíše přibývá anebo se ty stávající rozšiřují. Jestli se jinak peníze spotřebitelů přesouvají do e-shopů, v tomhle voňavém oboru je to trochu jinak.
Podle dat Svazu květinářů a floristů spotřeba květin jde prakticky neustále nahoru, každý rok si připisuje růst 1 až 4 procenta. Na trhu s květinami se v okrese Jeseník za rok otočí přes 43 milionů korun, započítáváme do toho nákupy řezaných květin, kytek pokojových, záhonových, taky cibuloviny, zeleň, osiva i kytky sušené. Zpravidla načančané obchůdky s kytkami si do tržeb pomáhají doplňkovým prodejem různých dekorací, dárkových předmětů či zahradnických potřeb. Jak to tak bývá, když se v nějakém oboru točí peníze, okamžitě do něj expandují velcí hráči. V případě květin tedy supermarkety či čerpací stanice, i tam dostanete čerstvý pugét.
Šikovné ruce květinářek v Jeseníku, Javorníku, Zlatých Horách, ale třeba i ve Vidnavě, jsou nejvíce v zápřahu o svátcích, jako jsou právě MDŽ, Valentýn, Den matek, o dušičkovém víkendu, před adventem... Taky díky těmto mimořádným dnům byli lidé z Jesenicka schopni v roce 2018 utratit v průměru asi 1.129 korun.
Považujeme-li investici do kytky za zbytnou věc (dámy prominou), pak rostoucí útraty za ně mohou signalizovat dobrou ekonomickou kondici Jesenicka, nemyslíte? 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.