Kvalita života v Jeseníku v datech

11.07.2018

Debaty o perspektivě a dlouhodobém směřování našeho okresního města jsou věčné a je to tak správně. Pokud se však někdy nemůžete zbavit dojmu, že poněkud převažují negativní nálady ohledně kvality života v Jeseníku, máme pro takové diskuse další faktický materiál.
Společnost Obce v datech dala dohromady velké množství dat o 206 obcích ČR, přičemž se zaměřovala na klíčové oblasti, podle nichž běžní občané posuzují kvalitu svých životů.
Město Jeseník se v celkovém pořadí spokojenosti obyvatel umístilo na 139. místě s indexem 4,4 (1. Říčany, index 100; 206. Orlová, index 0). Na výsledku se podílejí tři hlavní kategorie, v nichž si Jeseník vedl následovně:
a) Zdraví a životní prostředí: 39. celkově, index 6,9, zahrnuje zdravotní péči, zdraví obyvatelstva a životní prostředí,
b) materiální zabezpečení a vzdělání: 110. celkově, index 4,4, zahrnuje zaměstnanost, ekonomickou úroveň a vzdělání,
c) vztahy a služby: 199. celkově, index 0,7, zahrnuje dopravu, dostupnost služeb a bezpečnost.
Není to TOP 10, ale realisticky to není špatné umístění. Škarohlídi by se měli chytit za nos a my všichni bychom se měli zamyslet, jestli s něčím nemůžeme pomoci, abychom Jeseník dostali do první stovky. Koho by zajímal větší detail, klikněte sem a projevte zájem o detailní data.
Závěrem jedna rada, na podzim budou komunální volby. Věnujte čas prostudování volebních programů a hledejte recepty, které na klíčové oblasti (vzdělávání, bydlení, zdravotnictví, podnikatelské prostředí) nabízejí ti, jež se o váš hlas uchází.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.