Kvalita života na Jesenicku

04.12.2018

Nalijme si čistého vína, v okrese Jeseník není všechno 100%, dokonce mnoho věcí za moc nestojí. Často je zmiňována nízká nabídka opravdu dobře placené práce. Synonymem kritiky regionu je horší dopravní obslužnost. Mladí si svoji budoucnost na Jesenicku téměř nepředstavují.
Jenomže ono taky záleží, s čím naši situaci srovnáváme a jakému kritériu dáváme prioritu. Společnost Obce v datech nám zpřístupnila analýzu, v níž sledovala kvalitu života v Jeseníku, ale v pohodě lze výsledky +/- vztáhnou na celý okres. Můžeme vás uklidnit, v některých důležitých parametrech jsme dopadli velmi dobře a v konečném srovnání jsme za sebou nechali třeba Bruntál, Krnov, Rýmařov, ale i Šumperk a mnoho dalších měst, která by se na první pohled mohla zdáti lepšími nežli Jeseník.
Navzdory tomu, že positivJE si obvykle všímá pozitiv, seznámíme vás s tím, co podle studie nemáme konkurenceschopné. Situace není dobrá s počtem praktických lékařů, s čímž možná souvisí index průměrné délky života, taky nižší. Mizerná je podle autorů nabídka pracovních míst na Úřadu práce a na pracovních portálech a pokulhává nám to tady v kvalitě středních škol. Data vyjevila i známý fakt, že silniční síť i přes zkvalitňování prostě není rychlá, o železnici lze říci totéž. Řidiči pozor, na počet obyvatel zde máme hodně dopravních nehod. No a ránu nám zasazuje index stěhování mladých, kdy se porovnává počet odchodů a příchodů lidí ve věku 20-34 let, v případě Jeseníku je záporný.
Jenže je tu druhá strana mince a tady už Jeseník a de facto celý okres na své "soupeře" získává, pojďme se na to podívat. Dobře hodnocena je dostupnost nemocnice, i když bychom si určitě přáli více vozů záchranné služby, což? Body sbíráme s indexem znečištění ovzduší, který nám absencí těžkého průmyslu nemá co kazit, profitujeme z toho všichni. S přírodou je to celkově fajn, rádi můžeme být za množství chráněných území. Možná se vám to nezdá, ale oproti Praze to máme skvělé i pokud jde o finanční dostupnost bydlení, potvrzuje to i relativně menší počet vyplácených příspěvků na živobytí. Přímo skvěle jsme na tom s kapacitou mateřských a základních škol, zaměřme se na jejich kvalitu a bude nám tu opravdu dobře. Vzdělané obyvatelstvo se alespoň může pokusit zvednout ty parametry, v nichž si tak dobře nevedeme. Víte, co ještě výzkumníkům dobře rezonovalo? Že je v Jeseníku velký počet spolků a zájmových sdružení, které naše Jesenicko dělají kvalitnějším místem pro život. A pozitivní vliv neziskového sektoru můžeme pociťovat po celém okrese.
Máme tu spousty šikovných lidí, úspěšných podnikatelů, k tomu nově zvolené starostky a starosty, to by v tom byl čert, abychom si nemohli polepšit. Dejte nám vědět, co si o statistikách myslíte a jak se na Jesenicku cítíte vy?

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.