kreativJE: Pro Martina Stehlíka jsou Jeseníky srdeční záležitostí

15.02.2022

Vysvětlil by astrofyzik, jestli děti narozené po revolučním roce 1989 (včetně) mají jiné dispozice do života? Pokud ano, tak bychom pro něj měli životopis Martina Stehlíka, který přišel na svět právě v r. '89 a zdá se, že si žije zajímavě napsaný horoskop.

Lokální patriot staví svůj vřelý vztah k Jesenicku na svých koníčcích, které jsou do velké míry na zdejším prostředí závislé. Celé to má pojištěné tím, že i jeho současné zaměstnání nemůže vykonávat jinde.

Nitky vedou do sportovní třídy při ZŠ Jeseník, odkud tradičně vychází milovníci zdejších hor a nadšení sportovci. Martin v zimě běhal na lyžích a v létě blbnul na bmx kole. To blbnutí na 'cyklošu' bylo v dřevních dobách zdejšího freestyle ježdění, takže se skákalo na lavičkách a zídkách na takových těch ne úplně legálních místech, pouliční tréninky často ukončovala až domluva městských strážníků. Zcela výjimečně přišla na tu dobu mastná pokuta 2 tisíce korun od jednoho ostřejšího strážníka ;-) Nicméně vášeň a talent pro triky na kole mu vynesly i speciální zkušenost, když v Jeseníku za eMkem 2x zajišťoval dětský cyklokoutek při exhibici ikony českého cyklotrialu Pepy Dresslera.

Jestli byste se chtěli Martina zeptat, proč nikdy neoblékl dres úspěšného jesenického bikrosového oddílu, pak uslyšíte jediný, leč dostatečně pádný argument. On se na zdejší dráze něco najezdil a něco naskákal. Jednou si tak letí, letí..., najednou mu přední kolo padá pod rukama tak rychle, že nestačí opustit řídítka padajícího stroje, a tak se stalo, že několikametrová brzdná dráha je celá "napsána" jeho obličejem.

V deváté třídě moc nevěděl, kam jít studovat, zvolil hotelovou školu, protože chtěl zůstat v Jesu a chtěl tak nějak univerzální vzdělání. 8 a půl let, které po škole strávil ve Vojenské lázeňské léčebně Jeseník dává tušit, že ho to v gastronomii bavilo. Když se ale přes jídelnu, bar a obsluhování na Silesii dostal na příslovečný vrchol, uzrála v něm chuť zkusit něco nového. Dlužno dodat, že tohle zrání ovlivnila jedna Martinova záliba, jíž tak trochu převzal po svém tátovi, a sice létání s letadly na vysílačku. Milí čtenáři, tohle když vás chytne, tak máte co do činění s koníčkem, který má na Jesenicku obrovskou tradici. Taky proto zde vznikají jedny z nejlepších RC modelů letadel na světě. Stojí za tím firma Baudis model s.r.o., kde Martin pracuje posledních pět let. To je ta značka ideál, kdy se vám koníček stane živobytím, v adolfovické výrobně na starost montování elektrických součástek do těch nejdražších letadýlek. Nadšení modeláři doslova z celého světa za ně neváhají utratit ekvivalent ceny menšího osobního vozu.

Tím to ale nekončí, Martinovy šikovné ruce stojí za jeho nejčerstvější aktivitou, výrobou designových hand-made věcí. Jak chodí po zeměkouli s otevřenýma očima, zalíbily se mu různé ručně šité kožené výrobky, a tak začal ve volných chvílích vymýšlet rukodělné věci - zejména kombinování dřeva a kůže. Na populárním čínském e-shopu nakoupil první potřebné nástroje a pustil se do toho. Jeho hlavním výrobním programem jsou personifikovaná fotoalba určená pro ty nejzásadnější chvíle, jako jsou svatby či narození dětí, ale svoje portfolio pozvolna rozšiřuje například o klíčenky, obaly na kreditní karty, stojánky na mobily a tablety... To 'pozvolna' sedí, protože v tuhle chvíli v hlavě nenosí žádnou ambici přepnout se z módu vyrábění pro radost na vyrábění pro zisk. Svého času si cení až příliš, než aby vysedávání v dílně obětoval veškerý volný čas. To jej za dobrého počasí raději investuje do zábavného létání s modelem nebo do srdcového ježdění na kole. Už ne na bikrosce, už normálně na klasickém horském kole. Počkat - normálně. Je normální si 2-3x týdně střihnout výšlap na kole na Šerák? To se Martinovi za dlouhých letních dnů umí klidně povést.

Jestli se chystáte stát jeho zákazníkem, těšte se na ruční výrobu, jejíž náročnost do značné míry ovlivňuje produkční kapacitu jeho dílny, kam postupně přibývá i více profi nářadí. Martinovy výtvory jsou naplněním známého českého přísloví o zlatých ručičkách. Jeho šikovné ruce přibudou do adresáře jesenických kreativců, jak si s positivJE klademe za cíl zviditelňovat tvůrčí lidi všech profesí tohoto regionu.

Foto (zdroj): archiv Martin Stehlík a Petr Suk

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.