kreativJE: Marek Furik má návod pro jesenické středoškoláky

24.08.2022

Plný spokojených mladých lidí bude ten náš kousek Česka, pokud v něm necháme děti dorůst k práci, která je bude bavit. Takhle podobně "roste" Marek Furik, který měl během školy párkrát štěstí na lidi, a tak dnes studuje v dánském Alborgu.

Začalo to v České Vsi, kde od narození žil a kde navštěvoval základní školu. Nikdy nebyl premiantem třídy. Víc než jedničky v žákovské řešil fotbal a ježdění na kole. Svého času neměl problém 4x týdně vyšlapat do lázní (možná osud, na lázně dojde i později). Jak byl trojkař, tu a tam coby osmák, deváťák od učitelů slýchal, že to s ním na maturitu moc nevidí. Vzal to jako výzvu a nastoupil na jesenickou obchodní akademii. No a sláva, škola ho začala bavit. To víte, marketing a management jsou dost jiné předměty než dějepis a chemie ;-)

Právě na střední se začal formovat jeho cit pro design. Začalo to upravováním fotek v počítači, pokračovalo to grafickým navrhováním log a vyvrcholilo to výrobou grafických materiálů pro maturitní ples jeho ročníku obchodní akademie. Při vzpomínání na klíčové školní milníky zmínil i praxi v Priessnitzových lázních (kam v dětství obden šlapal na kole), kde v obchodním týmu pomáhal vymyslet následně úspěšný balíček služeb Královský pobyt.

Že před maturitou uvažoval o vysoké, je nasnadě, ale jít studovat grafiku do Zlína (Univerzita T.Bati) se mu zdálo s jeho náturou odvážné. Od vysněných studií webového designu v Anglii ho pro změnu odradila výše školného (klidně milion korun za bakalářské studium). Ale měl definitivně jasno, že obor grafiky a designu je to, čím se chce živit.

A protože se studia v cizině nevzdal, internet ho přivedl až na stránky University College of Northern Denmark, kam nakonec vloni nastoupil na dvouletý obor 'tvorba webu'. Dánsko má pro cizince zajímavé studijní pobídky, byť ten nejatraktivnější program, kdy máte všechny 4 semestry zadarmo, a ještě dostáváte malý dánský plat, je utlumen. David by vám pořád doporučil jeho cestu napodobit. "Dostávám od dánského království asi 17 tisíc korun, ale výměnou za to musím pochopitelně poctivě studovat a měsíčně odpracovat minimálně 40 hodin. Já aktuálně rozvážím na kole jídlo. Kolo je v Alborgu typický dopravní prostředek, já jezdím denně 5 kilometrů do školy a zpět,", upřesnil studijní program Marek Furik. Podpora zahraničních studentů měla za cíl přilákat do Dánska k trvalému přistěhování šikovné lidi, ale úplně se to neosvědčilo i jesenický Marek je v zemi jen pro znalosti.

Získat dodatečné vzdělání na úrovni české vyšší odborné školy, je do života super investicí z více důvodů. Definitivně se osamostatníte od rodičů, dostanete se do mezinárodního kolektivu stejně zaměřených lidí a studujete perfektně sestavený obor, v němž jsou práce na projektech, propojování s praxí a budování vlastního portfolia, naprostou samozřejmostí. Až Marek příští rok opustí školu, bude schopen prakticky kdekoli na světě začít pracovat jako multimediální grafik a bude jenom na něm, jestli se postaví na vlastní nohy nebo se nechá zaměstnat.

Podle toho, jak se svět digitálu vyvíjí, mu nebude nic bránit v tom, aby se jednou vrátil do rodného kraje, aby zde mohl vést onen spokojený život mladého grafika na volné noze pracujícího z Jesenicka pro klienty z celého světa.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.