kreativJE: Lukáš 'Neksone' Kutlák dělá legální graffiti

05.05.2022

Je to společným rysem většiny mladých lidí, se kterými se potkáváme - vyzařuje z nich sebedůvěra. Dospělí to možná nazývají mladickou nerozvážností, nám je ale blíže slovo bezstarostnost, z níž ostatně těží i náš dnešní respondent - bernartický Lukáš Kutlák.

Ten se jako samouk dostal k malování graffiti, a teď během středoškolských studií se to svoje "čmárání do šuplíku" snaží posunout. Od třinácti let, kdy objevil kouzlo barevných pastelek, sprejů a fixů, namaloval už rozhodně stovky obrázků. Posledních pár let, kdy se ustálilo jeho umělecké jméno 'Neksone', maluje graffiti i na plátna v jakékoliv velikosti.

Abychom poučili laiky - graffiti je především umělecká činnost, pravda, pro někoho kontroverzní, spočívající v namalovaní autorova uměleckého podpisu ("značky") na velkou plochu, obvykle zeď. Lukáš je 'Neksone', což dobře vypadá, dobře zní a dobře se s těmi písmeny pracuje. Jeho úkolem tedy je tenhle podpis namalovat různým fontem písma, v různých barvách, s různým stínováním, to vše tak, aby se to lidem a jemu co nejvíce líbilo.

Vzhledem k tomu, že je aktuálně ve třetím ročníku oboru obráběč kovů na Střední průmyslové škole v Jeseníku, dohodnul si v prostorách školy menší výstavu svých děl. A ohlasy jsou pozitivní. Z 25 obrázků a obrazů se jich už několik prodalo, čeká se jen na Lukášovo svolení. Hlídá si, aby do světa šla jen ta dílka, za jejichž kvalitu si bez ostychu může vzít pár peněz a zároveň aby nepustil pryč něco, k čemu pro změnu má nějaký větší osobní vztah. Zkrátka zkouší, jestli by tohle jeho kreativní snažení dalo na nějaký menší přivýdělek, protož on je zvyklý pracovat a vydělávat už teď při škole.

Brigádničí v Bernarticích v autoservise a nenápadně si v hlavě maluje budoucnost, kterou by aspoň na chvíli nasměroval za oceán. Moc ho láká Kanada či USA. Ještě před tím se ale chce vypravit do Olomouce, kde jsou veřejně přístupné stěny, na něž mohou lidé malovat a sprejovat legálně, aniž by jim hrozila honička s policií.

Třikrát sláva kreativním lidem. 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.