Konečně Sparta! Jesenický fotbalista Jonáš Čagánek zařídil mamce s taťkou stěhování do Prahy, zařídí Spartě titul?

07.07.2022

S tou rivalitou Sparty se Slavií je to pochopitelně nadsázka, ale líp se na to bude koukat, když jesenické fotbalové naděje budeme vídat ve více českých top klubech.

FK Jeseník opět Praze připravil šikovného fotbalistu, byť tady se vedle skvělé práce mládežnických trenérů Milana Marcinova a Honzy Malysy potkal talent podpořený možná maličkostí - starším sourozencem. Jonáš Čagánek vyrůstá s o tři roky starším Eliášem, který od pěti let čutal na stadiónu v Jeseníku. Malý Jonáš v něm měl vzor i "rivala", jemuž se neustále chtěl rovnat.

Jeho regulérní fotbalová kariéra se začala psát teprve v roce 2019, v jeho šesti letech a prakticky okamžitě budil pozornost svojí rychlostí a lehkostí práce s míčem. Už tehdy Honza Malysa mladému doporučil tréninky v Sigmě Olomouc, na což rodiče nereagovali, nicméně už po roce soutěžního hraní přišlo laso ze Sparty! Z toho by se už dala dovodit nápadně větší fotbalovost, nemyslíte? :-) Však tehdy Milan Marcinov utrousil: "Za svoji dlouholetou trenérskou činnost (skoro 20 let), jsem netrénoval talentovanějšího fotbalistu,".

Sparta si dupla a jesenická rodina po jeden a půl roku podstupovala vcelku slušné logisticko-organizační cvičení, kdy malý Jonáš jezdil 1x za 14 dnů na trénink AC Sparta Praha, plus s ní objížděl žákovské turnaje. A přes týden dál trénoval v Jeseníku, včetně individuální přípravy i s Eliášem o kouče Malysy.

Jenom perlička, před definitivním podpisem se Spartou, o malého fotbalistu zabojovala ještě Sigma Olomouc, nicméně rodinná rada u Čagánků si po vášnivé diskusi odhlasovala stěhování do české metropole, aby dala svým synům možnost fotbalově povyrůst. To 'synům' je na místě, protože starší Eliáš aktuálně kope za FK Motorlet Praha, kde též sbírá výsledkové úspěchy.

Jonáš je tedy od února '22 plnohodnotným hráčem Sparty Praha, v rudém dresu už ji reprezentoval na Evropském poháru U9, kde byla velká část fotbalové špičky, jako jsou Manchester United, Juventus Turín, FC Sevilla... V konkurenci 64. týmu malí sparťané vybojovali úžasné 3. místo. Na jiném mezinárodním turnaji Sparta přejela slavný francouzský tým Paris Saint-Germain 3:1, Jonáš Čagánek dal dva góly.

Rodiče hlásí, že adaptace dětí i celé rodiny na Prahu proběhla hladce. Ačkoli si samozřejmě uvědomují, jak složitá cesta před klukama v případě velkého fotbalového úspěchu stojí, jsou rozhodnuti jim dávat maximální podporu. Mezi námi, kdo z vás by se hecnul a přestěhoval se kvůli tomu z Jeseníku do Prahy, co?

Čagánkovým, kteří si do toho všeho vloni pořídili třetí dítě - dceru Alex, bychom možná připomněli, že AC Sparta Praha má i silný ženský tým :-o

Uvidíme tedy, jestli Jonáš Čagánek pomůže na Letnou vrátit titul a Ligu mistrů, minimálně za sebe na tom tvrdě pracuje.

Foto (zdroj): archiv Kata Čagánek

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.