Konec frývaldovského kata jako elegantní seznamka s naší historií

26.12.2021

Kdybychom hledali způsob, jak vám jednou pro vždy z hlavy vyhnat názor, že Jesenicko je "zatraceným místem k životu", doporučili bychom vám přečíst nový román Konec frývaldovského kata. Dílo zachycuje nejhorší období našeho regionu v čase třicetileté války, kdy se k všudypřítomným vojákům přidávali loupeživí lapkové, kdy nebyla nouze o ničivé požáry, epidemie kosící dobytek i lidi, k čemuž si přisadila i příroda s hubenými léty na polích. To všechno byl ideální koktejl k čarodějnickým procesům a dostatku práce pro kata, o němž kniha pojednává. Ale zdaleka nejen o něm.

Jesenický rodák Jiří Krutil publikaci vydal jako svoji prvotinu, což samo o sobě vyžaduje odvahu. A že z toho je skoro 500 stran, svědčí o tom, že jeho čtyřletá práce musela být fakt náročná. Jedna věc je nastudovat dostupná fakta, zapamatovat si je, no a pak je hlavně v ději správně použít. I když je příběh smyšlený, je protkán opravdovými postavami a reálnými skutečnostmi té doby. Fikce dává autorovi větší volnost, ale stejně tak utváří tlak - v regionální literatuře asi o to větší, aby měl čtenář šanci se dovědět i něco opravdového, co se v jeho městě stalo. Předpokládáme, že ani vám není historie Jesenicka lhostejná a tahle knížka skvěle nahradí hodiny regionálního dějepisu.

Víte, co je pro nás asi tím nejzásadnějším zjištěním a upozornil nás na to sám autor? Že od hrůzné doby, v níž se román odehrává, uběhlo nějakých 400 let - teprve, to je asi 8 generací - jenom.

Nic, přečtěte a uvidíte, jestli si potom budete Jesenicka vážit o trochu víc ;-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.