Končí skvělý rok 2019

31.12.2019

Nebudeme vám tvrdit, že se letos na Jesenicku povedlo úplně všechno, to teda nepovedlo, ale je tady mnoho věcí, z nichž můžeme mít radost. Rádi vám připomeneme, co podle positivJE bylo fajn.
Předně jsme si opět potvrdili, že tenhle region dává světu spoustu zajímavých lidí, k naší radosti je to často něžné pohlaví. Třeba historicky nejvíce vítězství mezi ženami žokejkami drží s 385 vyhranými dostihy rodačka z Jeseníku Eliška Kubinová. To z Lipové pochází Thea Kratochvílová, která v roce 2019 patřila k nejlepším maturantům na světě. Pro změnu Romana Labounková je nejlepší fourcrossařkou zeměkoule a Královnou cyklistky ČR.
V tomhle roce to ale šlo i v byznysu, kuchyňáři Gastro Mach skončili třetí v krajském kole Firmy roku a mikulovický Plastkon udělal s květináčem Cobble velký úspěch nejen na německém trhu. Startupové podhoubí začíná vznikat v coworkingovém prostoru, které bylo v létě otevřeno v Alkronu. Fenix nakupoval v Polsku a Autodoprava Břetislav Látal brala ocenění Diamant českého byznysu.
Pokud jde o život ve městech a obcích, tak Jeseník si úspěšně otestoval angažovanost občanů přes participativní rozpočet Tvoříme Jeseník, v němž lidé rozhodli o milionu korun. Písečná a Hradec-Nová Ves otevřely domov pro seniory a Vidnava jako první obec v okrese pořídila elektromobil. Významných je 40 milionů pro vzdělávání na Jesenicku, které administruje Místní akční plán. Konec roku nám osladila zpráva, že Ministerstvo pro místní rozvoj chystá mimořádných 200 milionů korun pro Jesenicko, jako kompenzaci za složitosti našeho regionu.
Průběžně také přicházely dobré signály z Olomouckého kraje, který podpořil tu sportovce, onde školy, tady vyasfaltoval, jinde vybavil dobrovolné hasiče...
Činila se i sféra vzdělávání, na většině základních škol přicházely novinky v podobě nových učeben a hřišť, gympl rozšířil výuku robotiky, průmyslovka měla nejúspěšnější projekty v rámci Erasmus+, dařilo se hotelovce a střední škole gastronomie a farmářství.
Připravili jsme pro vás i jakýsi koncentrát toho nejlepšího z Jesenicka za uplynulých 12 měsíců, takovou stručnou ročenku 2019. Kdo máte zájem, stáhněte si ji zde, komu se zalíbí, prosíme sdílejte a přeposílejte přátelům a známým.
Děkujeme za celoroční přízeň, snad jsme moc často nenudili. Vynasnažíme se, abychom byli v roce 2020 aspoň o trošku lepší. 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.