Když je dřina koníčkem, zvládnete to i navzdory genetice, tvrdí Pavel Kutlák

09.06.2022

Smekáme klobouk před každým, kdo si svůj úspěch poctivě odpracuje, smekáme tím víc, čím víc hodin to něco obnáší. Spočítali jsme si, že takové budování svalů je práce určitě na nižší tisíce hodin, potvrdil nám to Pavel Kutlák, (horno)Lipovák věnující se kulturistice.

Při rozhovoru s ním jsme si v plné síle uvědomili, co za mordor musí podstoupit atlet chystající se na pódiu předvést svoje svaly. OK, víme, na někoho z vás je to příliš. Bicepsy o velikosti stehna dospělého muže, břicho o šesti tvrdých kopečcích namísto jednoho kopce, kterému chlapi v Česku výmluvně říkají 'pivní'... My máme respekt k cílevědomosti, jakou tihle borci a borky musí mít, když dokáží před závodem nastoupit docela drsnou tříměsíční dietu, kdy v druhé půlce fungují spíše na morálku, protože mají permanentní hlad. Pavlova finální fáze předzávodní přípravy vypadala následovně: budíček v pět, půl hodiny na rotopedu, pak 8 hodin v práci, 2 hodiny v posilovně, kde zvedá železo, dokud to svaly zvládají, následně ho doma čeká práce online fitness trenéra (aktuálně má 5 svěřenců), nějaký čas zabere příprava super dietní stravy, no a ve zbylém čase něco s přítelkyní. Mimochodem jeho přítelkyní je Tereza Vodáková, taky Jeseníčačka aktuálně studující na Univerzitě Palackého politologii, která se tou politikou fakt chce živit. Šance pro Jesenicko ;-)

Svět Pavla Kutláka nejsou jen sebezničující předzávodní deprese, ty trvají jen ty dva měsíce v roce, tenhle režim je jeho životní styl - zdravá strava, 6x týdně posilovna... a každý víkend Horní Lipová, kam se tak rád vrací z ruchu hanácké metropole Olomouce. V ní žije a pracuje - živí se coby provozní technik jednoho stavebního a bytového družstva, stará se o asi tisícovku bytových jednotek. V pátky ho můžete potkávat na diskotéce Viola, kde dohlíží na bezpečí tancující mládeže.

Právě dnes si o Pavlovi čtete, protože za sebou má velký sportovní úspěch, v půlce května vyhrál v rumunské Bukurešti mezinárodní soutěž juniorů Diamond Cup a přihlásil se tak mezi žhavé kandidáty být za ČR příští rok nominován na prestižní soutěž Arnold Classic. Španělsko je srdce kulturistiky, navíc to pro něj bude poslední sezóna mezi juniory, pak už ho čeká těžký, ale nevyhnutelný přestup mezi dospělé. Letos už si to s nimi na pódiu vyzkoušel, v Kutné Hoře bral stříbro.

Ano, přiznává, že jeho snem je dráha profesionálního sportovce, ale přemýšlí o tom se vší pokorou a nemá sebemenší problém zůstat i jen amatérem, byť tenhle koníček není levný. Když v šestnácti letech začínal, musel u táty dost tvrdě brigádničit, aby si na svůj osudový sport našetřil. Jak bylo zmíněno výše - budování svalů a vše okolo toho je pro Pavla Kutláka životní filozofie, ona vás pak ta dřina hned míň bolí.

Vystudovaný provozní technik je nyní šťastný v Olomouci, leč většímu městu by se nebránil. K naší škodě to na návrat na Jesenicko nevypadá. Jsme ale dost staří (a zkušení) na to, abychom od 22 letého kluka čekali něco jiného. Necháme ho ve světě "vyblbnout", a pak ho využijeme tady :-) 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.