Kdy v Jeseníkách potkáme vlky?

05.01.2019

Myslivci na Jesenicku vždy tvrdili, že největší šelma, která tady žije, je rys ostrovid, kterého pro jeho plachost stejně nikdy neuvidíme. Fajn, ale díky fotopastím máme jasné důkazy, že tahle "velká kočka" se v našich lesích potuluje.
A ejhle, jak se více a lépe staráme o naši přírodu (teď nemyslíme kůrovcovou kalamitu), začali se do našich lesů vracet vlci. Ačkoli jsou už na více místech ČR, do Jeseníků se dosud neráčili přesunout, anebo nemáme hlášen žádný vážný výskyt. Přitom odborníci na přírodu jsou přesvědčeni, že podmínky v Jeseníkách a Rychlebských horách jsou pro vlky naprosto ideální a až to tu objeví, povede se jim tu velmi dobře.
A tak i zde Hnutí Duha spolu se Správou CHKO postavili tzv. Vlčí hlídky, které pochůzkami, pozorováním a fotopastmi monitorují zdejší přírodu a snaží se v ní objevit sebemenší důkaz potvrzující výskyt vlků. Je zřejmě pouze otázkou času, kdy se na vlčí stopy narazí i tady. Nejančete, vlci (ani medvědi) pro člověka nejsou přímým nebezpečím. Po těch letech, kdy my jsme lovili je, se nám oni vyhýbají obloukem. A celé to má ještě jeden pohádkový rozměr, kde je vlk, tam je Karkulka. Uděláme z toho turistickou atrakci :-)
Mimochodem, je-li mezi vámi někdo, kdo by se chtěl stát vlčím hlídačem, najde více informací tady.

Foto (zdroj): Bernard Landgraf

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.