Kdo se přistěhoval na Jesenicko?

15.02.2019

Ehm, všichni víme, že Jesenicko trpí odlivem obyvatelstva. Ostatně jako většina českého a moravského pohraničí. Přestože už pro Jesenicko neplatí mnohé mýty o vysoké nezaměstnanosti, katastrofálním zdravotnictví, nekvalitním školství apod., úbytek Jeseníčáků se zatím nepodařilo zastavit.
Ale zase si nebojme přiznat, že tenhle kousek české země je dost atraktivní na to, aby přilákal tu část rodáků zpět, tu nové spoluobčany z jiných koutů Česka. Díky podkladům Českého statistického úřadu a práci Deníku Data, se můžeme detailněji podívat na to, odkud se na Jesenicko přistěhovali lidé mezi léty 2005-2017, ze kterých máme data.
Celkem se za sledovaných 13 let do okresu Jeseník trvalým bydlištěm přihlásilo 4420 nových obyvatel. Nejvíce jich přišlo ze Šumperska (557), druhá je Ostrava (396), třetí pak Bruntál (387), následuje Karviná (299), Olomouc a Praha (každý 287), dále Brno (153), Opava (135), Ústí nad Orlicí (123), TOP 10 uzavírá Frýdek-Místek (112).
Co z toho plyne? Že jsme rozhodně zajímavá adresa pro lidi z větších měst, normálně můžeme mít sebevědomí lákat k nám Pražany, Brňany, Ostravany. Velmi atraktivní jsme pro lidi z Moravskoslezského kraje. Že by příroda a čistý vzduch? Těch plusů je víc, čtenáři positivJE vědí.
Na opačném pólu tabulky s jedním přistěhovalcem je okres Domažlice, se čtyřmi Klatovy a s pěti lidmi Plzeň. Holt, západní Čechy neumíme ;-)
Milí spoluobčané, nebudeme skuhrat, že nám mladí utíkají do Prahy, ale hrdě budeme zvát Čechy, Moravany i Slezany, ať přijdou sem, že se jim tu bude líbit.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies