Kavárny na Jesenicku jako důkaz rozmachu regionu

04.08.2023

Počet kaváren je určitým lakmusovým papírkem, jak to v daném místě žije, protože kávová kultura se většinou pojí s ekonomickou prosperitou a poptávkou po gastro službách vyšší kvality.

Přepočteno na kavárny Jesenicko vypadá na vcelku bohatý kraj ;-) Přibývá tu kaváren. A dobrých kaváren. Ty nejlepší se dokonce stávají malými kulturně-společenskými huby, některé pro změnu dočasnými pracovišti digitálních nomádů, některé suplují roli klasických cukráren.

Udělali jsme si průzkum a napočítali v okrese 18 podniků servírujících základní kavárenský sortiment - dobré kafe a něco sladkého na zub. Můžete si ale být jisti, že

každá kavárna je něčím výjimečná a nezůstává jen u pressa s laskonkou. Některá se profiluje super zákusky, nebo osobitým kulturní programem, jiná kvůli intimní atmosféře, případně pro svoji zálibu v udržitelnosti. Zní to jako klišé, ale konkurenční kavárenské prostředí je podnětné více méně pro všechny aktéry příslovečného boje o zákazníka, takže zákazník je ten, který na tom nejvíc profituje.

Logicky nejrozvinutější je kavárenský byznys v Jeseníku, kde se lidé naučili v kavárnách pracovat, schůzkovat, diskutovat, potkávat se, odpočívat, bavit se. Abecedně řazeno jsou tu: Čajbar Pangea, Ennea Café, Kafrárna, Káva Oro Bar, Kavárna Sofie, Kavárnička Jeseník, NaKafe, Pepe's Café, Vinckovo a Zdravá kavárna.

Dvojité+ zastoupení má Javorník s Café Kavka a Kavárnou U Jana, s dovolením mu připočítáváme i kavárnu v Tančírně v Račím údolí.

Pak už je to o jedné kavárně na obec, ale o to snaživější jsou jejich provozovatelé. Myslíme tím například na Coffee House Nostalgie v Lipové, Eleanor Café v Žulové, Mevan's Coffee ve Zlatých Horách, Kavárnu U Verči ve Vidnavě a Upečeno na návsi v Černé Vodě.

Že o kvalitě kávového byznysu na Jesenicku nepřeháníme, potvrzuje i ta věc, že pár podniků proniklo do GastroMapy Lukáše Hejlíka anebo je dokonce zalistováno do mezinárodní databáze European Coffee Trip. To se týká Eleanor Žulová, Vinckova kafe a kavárny Ennea café z Jeseníku, ti svoji práci dělají na špičkové úrovni.

Vizitky všech najdete v Katalogu Jesenicka. Jestli jsme na nějakou kavárnu zapomněli, tak omluva, rovnou nám napište.

Do majitelů výše zmíněných podniků zase jenom šťouch, že kdybyste v Katalogu chtěli mít svůj profil s texty a obrázky, lze ho pořídit už od 2tis. na rok. Získáte tím prostor v nejsledovanějším médiu regionu - positivJE (více zde).

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.