Kateřina Tučková chystá knihu o Bílé Vodě

08.03.2019

My víme, že se Bílá Voda brzo dostane do literatury. A nebude to nějaký turistický průvodce, ale rovnou román od knižními cenami ověnčené Kateřiny Tučkové.
Brněnská rodačka, spisovatelka, historička umění a angažovaná občanka Brna už pár let studuje historii řeholnic za komunismu internovaných právě do Bílé Vody. Kateřina je známa svou pečlivou přípravou a studiem před tím, než se pustí do samotného psaní díla. I proto za knihy Příběh Gerty Schnirt a Žítkovské bohyně získala prestižní Magnesii Literu. Její díla jsou překládána do 15 jazyků a v České republice platí momentálně za jednu z nejlepších autorek.
Spisovatelku fascinoval příběh zdejšího hřbitova, a tak začala pátrat v jeho minulosti. Když se dověděla, že většina žen na něm pohřbených jsou právě řeholnice tamního kláštera, přišlo jí to jako dosti silný námět pro román. A ten se bude snažit zachytit široké období od 13. století po současnost.
Pro připomenutí, řeholnice byly do Bílé Vody "uklizeny" komunisty, na což se jim odlehlá obec u polských hranic hodila. A třeba v roce 1988 jich zde žilo přes 400. Dnes si tuhle etapu historie Bílé Vody můžete připomenout v místním muzeu.
Kateřina Tučková zatím neohlásila termín vydání knihy, chystejte ale místo v knihovničkách, bude to výživné čtení.

Foto (zdroj): Vojtěch Vlk

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.