Kalifornie domovem jesenické vědkyně Magdaleny Franco

13.05.2020

Víte, že šéfem týmu, který vyvinul největšího adepta na účinnou léčbu COVID-19, látku Remdesivir, je Čech Tomáš Cihlář? Víte, že v Americe působí Češka Magdalena Franco, a ta pracuje v laboratoři zabývající se výzkumem terapeutik na koronavirus? A víte, že tahle Magda je z Jeseníku!
Mnozí si jí budou pamatovat pod dívčím příjmením Aichlerová, no, život tuhle děsně chytrou holku nasměroval tam, kde jsou s vědou nejdál, do Spojených států amerických.
Magda prožila příkladné dětství plné rodičovské lásky v Jeseníku. Když sněžilo, tak se lyžovalo, když svítilo slunce, tak se hrál tenis. Po prvním stupni základní školy šla na nižší, a pak vyšší gympl v Jeseníku, po jehož třeťáku zamířila na výměnný program do USA, což totálně změnilo její budoucnost.
Z několika měsíců se vyklubal celý školní rok, na jehož konci Magdalena získala americkou maturitu. Patrioti, nevěšte hlavu, hecla se a odmaturovala i na jesenickém gymnáziu ;-) Ale protože velmi dobře obstála na americké střední škole, dostala nabídku nastoupit na dvouletou 'college', takovou přípravku na vysokou školu. Měla se co ohánět, aby to finančně zvládla, takže doučovala fyziku a matematiku, pracovala v knihkupectví, kde světe div se, potkala svého budoucího manžela Hectora.
Nástup na vysokou se vydařil, v roce 2006 se Magdalena hlásila na San Jose State University, kde byly první dva roky bakalářského studia takové všeobecnější. Měla namířeno na medicínu, ale na škole ji zaujal výzkum v laboratořích, kde mimochodem v létě pracovala zadarmo, jen aby se v téhle oblasti zdokonalila. O finálním oboru tak bylo rozhodnuto - získala si ji věda. Když se po absolvování VŠ studia hlásila na 10 univerzit, aby si dodělala doktorát, hned sedm se jí ozvalo! To jen tak pro podtržení toho, jak talentovanou holku Jeseník do zámoří vyslal :-o Vybrala si prestižní Stanford, chtěla mít Ph.D. z nejlepší možné adresy. Však Stanford mají třeba zakladatelé Google Sergey Brin a Larry Page, taky Elon Musk, Reese Witherspoon... Dostala pětileté stipendium, což ji dodalo klid a opravdový prostor pro studium mikrobiologie a imunologie, jejím předmětem zkoumání se stala toxoplazmóza.
Po úspěšně zakončeném doktorátu zůstala ještě rok věrná Stanfordově univerzitě, aby v roce 2015 nastoupila do vládní instituce Lawrence Livermore National Laboratory, kde téměř ve výlučně mužském kolektivu v aplikované vědě vyvíjí a testuje terapeutika na infekční nemoci, taky na ten koronavirus. Ač je Magdalena stále juniorní vědkyně, před dvěma lety dostala grant na svůj vlastní výzkum, to je pro její kariéru dosti důležité. A v době příprav tohoto textu získala druhý milionový grant (USD) na výzkum covidu-19.
Když si posvítíme na to, jak to Magdaleně Franco šlape doma, kde ji kromě manžela pracujícího pro biotechnologickou firmu čekají dvě milované dcery Eva (3 roky) a Ruby (1 rok), jsou to klasicky logistické strasti rodiny s malými dětmi, kde máma rozjíždí vědeckou kariéru. Naštěstí to má Magda do práce doslova 5 minut, v USA unikát, a v laboratoři zpravidla bývá 8 hodin. I tak je to někdy složité. A kde máte čas na sebe, na milovaný tenis..., když i na jógu přichází řeč o pauze místo oběda. S rodinou žije v kalifornském Livermore, slabou hodinu jízdy od hlavního města pokroku San Francisca. Nepochybně je i Magda nasáklá atmosférou inovací a výzkumu, tak typických synonym pro tuhle část světa. Take it easy, to je Amerika Magdalény Franco, jak ji miluje - její americká rodina s manželem a holčičkami, rozmanitá země od pobřeží po zasněžené hory, americká pozitivní nátura a otevřenost a v neposlední řadě velké investice do vědy a výzkumu.
Pokud jde o práci, kde se Magda vidí za pár let, tak si přeje jediné, aby se jí a jejímu týmu povedlo vyřešit americké vědě nějaký problém, aktuálně třeba COVID-19. Vám všem vzkazuje, ať jste realisti a idealisti v jednom, to je podle ní ta správná kombinace přinášející dobré výsledky.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies