Juraj Grňo obdržel krajskou cenu životního prostředí

21.09.2019

Pokud se na lokální úrovni snažíte něco měnit, něčemu pomoct, může vám udělat radost, že si toho někdo všimne. A přesně tohle je motivace Olomouckého kraje, který chce tyhle důležité lidi měnící lokálno nacházet a pak oceňovat. Letos premiérově za přínos v oblasti ochrany životního prostředí.
Ve středu byly vyhlášeny Ceny Olomouckého kraje 2019, kde kategorii 'voda' ovládl místní "vodník" Juraj Grňo ze spolku Silezika. Ocenění si odnesl za svůj významný počin realizovaný v loňském roce. Jde o vybudování 80 menších tůní ve 13 katastrech Jesenicka. Tůni, které mají přispět ke zpomalení odtoku vody z krajiny a tím podpořit tzv. krátký vodní cyklus. Namátkou se jedná o lokality Žulová, Vidnava, Uhelná, Písečná, Javorník, Česká Ves, Bernartice, Stará Červená Voda, Kobylá...
My laici, kteří začínají tušit, že s vodou budou problémy, Jurajovy snahy kvitujeme, jenže on sám je mnohem náročnější a ambicióznější, pokud jde o rozsah opatření, které musí Jesenicko, potažmo celá země udělat, aby nám voda jednou dramaticky nechyběla. A v těchto černých scénářích Juraj Grňo není zdaleka sám, už mnoho odborníků na vodu posílá společnosti varování. Pokud vám to není jedno, naléhejte na samosprávy a ptejte se jí, co dělá pro účinnější záchyt dešťových vod a tak. Teď se ale zaradujme z toho, že v okrese Jeseník máme chlapa, který tu ty změny akceleruje.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.