Johann Schroth dal Česku rčení 'Být na šrot."

25.09.2018

Jak jde o alkohol, nemusíme Čechům nic moc vysvětlovat. Světová velmoc ve výrobě i pití piva, vínu teprve přicházíme na chuť, snad i na úkor tvrdého alkoholu, jehož spotřeba národu tedy rozhodně nesluší.
Jo, to kdysi... Johann Schroth (1798-1856), zakladatel léčebných lázní v Lipové, to měl jinak vymyšlené. On na alkoholu postavil samotnou léčbu obezity. Samozřejmě dnes nedopátráme, nakolik za tímto unikátem bylo vymezení se vůči spolužákovi Vincenzi Priessnitzovi, který léčil obyčejnou vodou, každopádně Schrothova léčebná metoda nesla svoje ovoce. Do Lázní Lipová se se svými nadbytečnými kily hrnuli boháči a tehdejší smetánka, aby úspěšnou dietu podstoupili. Snad aby ranní sklenka režné a večerní litr vína (místo večeře) nevypadaly tak okatě, podstupovali pacienti přes den přísnou dietu a mnohahodinové zábaly.
Je nasnadě, že takový způsob hubnutí vešel do dějin a českému jazyku dal hlášku "Býti na šrot". Kdo chce trochu taktizovat, může z hospody domů SMSkovat "Milacku,jsem na Schroth.", třeba to ráno projde.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.