Jeseníky na trasách Via Czechia dostanou designové útulny

31.03.2024

Slyšeli jste už o stezkách Via Czechia? Jde o ucelený systém turistických a poutních dálkových tras po České republice. Na šesti trasách nabízí přes 10 tisíc kilometrů, tři trasy procházejí Jeseníky vč. Rychlebských hor a Králického Sněžníku.

Stezka Slezskem vede Zlatými Horami a přes Jeseník míří do Vidnavy, Javorníku a z něj míří na Smrk. Tam se napojuje na Severní stezku, která k ní přichází od Skřítku a Pradědu přes Červenohorské sedlo a Šerák. Od Smrku pokračuje na Králický Sněžník. Z něho pak návštěvníka Jeseníků odvádí Českomoravská stezka přes Dolní Moravu směr Východní Čechy.

Autor projektu Jan Hocek se domluvil s Lesy ČR, že na dálkových trasách Via Czechia postupně postaví 150 útulen, ve kterých si budou moci turisté odpočinout a klidně i přespat. Řekli byste útulna, no a, jenomže tuhle navrhnul profesionální ateliér Landa Ruhmkorf Landscape. To je předpoklad funkčního konceptu a zajímavého designu, trasám to navíc zajistí určitý jednotící prvek.

Ze dvou stran kryté přízemí disponuje lavicemi a stolem, horní snížené patro pak nabízí prostor pro přespání 4 osob. Rozestup útulen je navržen na přibližně 25-30 kilometrů, což je obvyklá denní porce kilometrů.

Nepodařilo se nám od Lesů ČR zjistit, kolik útulen a kde bude v Jeseníkách stát, provozovatel Via Czechia Jan Hocek naše hory perfektně zná, navrhuje jich tady mezi osmi až deseti.

Kamil Kavka
Foto (zdroj): Via Czechia

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.