Jeseníky jsou v kurzu, nepokažme to

05.11.2020

Víme, letošní prázdninová čísla návštěvnosti Jeseníků nelze považovat za standardní, letní pohyb Čechů byl fatálně ovlivněn strachem nebo nemožností cestovat do zahraničí, a tak spousty lidí vzali za vděk Českem. Ovšem při pohledu na statistiky, je i přes letošní výkyv naprosto zřejmé, že naše hory táhnou a rok od roku se v nich pohybuje více turistů, kteří znamenají co? Peníze ;-) No, minimálně pro podnikatele v cestovním ruchu, že ano.
Podívejte se s námi na čísla z jesenického CHKO. Praděd v červenci 2015 navštívilo 26 tisíc lidí, letos už to bylo skoro 53 tisíc. Údolí Bílé Opavy v sedmém měsíci 2015 taky přes 25 tisíc, tohle léto bezmála 37 tisíc. Rejvíz před pěti lety necelých 15 tisíc, oproti tomu červenec v roce 2020 už téměř 20 tisíc. A hle na Králický Sněžník, v červenci 2015 tam vyrazilo asi 7 tisíc lidí, letos už 15! Keprník (ne ten od Holby), šel s popularitou v roce 2015 ve výši 6 tisíc na 14 tisíc v červenci 2020. Prakticky všechny turistické cíle hlásí nárůst turistů, to je zatraceně dobrá zpráva, i pro covidem decimovaný obor.
Tím nemáváme rukou nad negativy, jež zvýšený zájem o hory přináší. Pojďme debatovat o opatřeních, jež nám pomohou rostoucí počty lidí obsloužit. Je to více parkovacích míst? Stojí to na edukaci návštěvníků, jak se v horách mají chovat? Pomohly by nějaké povolenky regulující denní počet návštěvníků třeba na Pradědu? Mají hoteliéři stavět luxusnější hotely? Chybí tady větší důraz na udržitelnost? Fajn, argumenty na stůl.

Foto (zdroj): Jura

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.