Jeseník zvažuje pořízení systému na měření kvality ovzduší

14.05.2022

Ono se už léta říká, že tady máme čistý vzduch. Hlídejme si, aby se to nestalo dalším klišé, jako se už léta říká, že tady chcípl pes. Ten čistý vzduch stále platí, ten chcíplý pes nikoli, na obojím je ale potřeba vyšívat.

Teď se rýsuje vyšívání na čistém vzduchu. Odbor životního prostředí Městského úřadu Jeseník přichází s návrhem, aby se město zase o krok posunulo v zapojování chytrých technologií. Na stole je námět - osadit město senzory sledujícími kvalitu ovzduší. Jestliže je růst jeho znečištění jedním z nejvážnějších dopadů na životní prostředí, je skoro povinností státních a městských úředníky konat. A v Jeseníku se začne tím, že se bude měřit, shromažďovat, vyhodnocovat..., a pak případně přicházet s opatřeními.

Ve městě by se ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým měl nainstalovat systém AirTracker. Vznikne síť senzorů, jež bude schopna v reálném čase zachytávat potřebná data, a tato pak bezdrátově odesílat do databáze k vyhodnocení včetně grafické vizualizace. Technologie vyvinutá odborníky z ČVUT je připravena analyzovat a reportovat údaje o polétavém prachu, těkavých látkách, plynech a hluku.

Rada města dala svolení k pokračování přípravných prací, na jejichž konci by mělo být pořízení systému na měření kvality ovzduší.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.