Jeseník vám dává milion korun

22.02.2019

Dát občanům možnost rozhodovat alespoň o části výdajů obce/města začíná být v Česku populární. Pravda, zatím je to vidět spíše ve větších městech, tak jsme rádi, že i v tom našem Jeseníku se do toho radnice pouští. O prospěšnosti takového přístupu není sporu. Aktivizují se občané, posiluje se jejich důvěra ve volené zástupce a dává se jim příležitost určit, co se ve městě vybuduje.
Nové vedení města do toho pro začátek jde s milionem korun. Ten vyčlenilo do tzv. účastnického (participativního) rozpočtu, o jehož využití rozhodnou občané Jeseníku. Jak to bude fungovat? V první fázi bude veřejnost dávat podněty a nápady na projekty, které by město mohlo zrealizovat. Pak tyto návrhy posoudí příslušné odbory města, tj. jsou-li v souladu s územním plánem, strategií města, má-li pro ně město pozemek apod. Z toho, co projde tímto procesem, bude sestaven seznam, z něhož věci k realizaci vyberou hlasováním právě Jeseníčáci. Přibude nové hřiště? Postaví se něco v parku? Koupí se pomůcky do školy? Vznikne nějaká turistická atrakce?
Milí spoluobčané, choďte teď po městě s otevřenýma očima a hledejte místa zasluhující finanční injekci, choďte s otevřenou myslí a fantazírujte, co ve městě chybí k lepšímu životu. O tom, co se tady bude dělat totiž nemusíte rozhodovat jen jednou za 4 roky.
Palec nahoru pro jesenickou radnici.  

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.