Jeseník to s EU umí

16.11.2018

Je to už takový český kolorit, nenechat nit suchou na Evropské unii a našem členství v ní. Přitom s pozitivními efekty toho, že Česká republika je zapojena do unikátního ekonomicko-politického spolku, se každý z nás setkáváme několikrát denně. Ale souhlas s vámi, diktovat maximální výkon vysavače nebo zahnutí banánu je pitomost.
Pojďme se podívat na jednu bezesporu přínosnou aktivitu EU, kterou konkrétně Jesenicko umí využít. V prvním kole, ze tří naplánovaných, tzv. kotlíkových dotací byl Jeseník nejúspěšnějším žadatelem v celém Olomouckém kraji, když do domácností na výměnu neekologických kotlů na tuhá paliva doputovalo přes 30 milionů korun. Za tuto sumu se dočkalo čistšího topení 265 rodinných domů. To je výsledek I. kola dotačního programu, v tuto chvíli se vyhodnocují žádosti kola druhého a přijde třetí. Při zachování zájmu a úspěšnosti bychom v roce 2021 mohli v regionu mít asi tak 750 ekologičtějších domácích topenišť, a to se na čistotě ovzduší prostě projeví.
Tak až budete s přáteli diskutovat o tom šíleném Bruselu, kam se ostatně příští rok konají volby (do Evropského parlamentu), přičtěte mu k dobru aspoň tu podporu ekologičtější výrobě tepla. V plamenné debatě o zákazu klasických žárovek :-)    

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.