Jeseník sobě - záchrana letního divadla

27.09.2019

Před pár lety se v Jeseníku zformovala skupinka lidí, která si řekla, že resuscituje roky nepoužívané a chátrající letní divadlo v městských Smetanových sadech. Začali do toho šlapat, logicky s tlakem na město Jeseník. Rázem se podařilo dostat na stůl dvě varianty. První se opírala o rozsáhlou rekonstrukci celého parku, jíž odborná studie odhadla na asi 5 milionů. Druhou možností se stalo pozvolné opravování havarijního stavu tzv. svépomocí. Hádejte, co (prozatím) vyhrálo?
Přesně, všem zainteresovaným došlo, že varianta č. 1 teď není reálná, a tak si zvětšující se tým dobrovolníků sdružených okolo spolku Sudetikus vyhrnul rukávy a začal bourat, kopat, vyvážet suť, natahovat elektřinu... a do toho v letňáku pořádat kulturní akce pod heslem 'Park žije!'. K téhle chválihodné občanské angažovanosti nám předsedkyně spolku Martina Seidlerová řekla: "Naším cílem je zapojit lidi z Jesenicka a společně diskutovat o možnostech využití parku a jeho revitalizace. Chceme podnítit zájem mezi obyvateli Jeseníku o trávení volného času ve Smetanových sadech. Chceme, aby si obyvatelé Jeseníku uvědomili a na vlastní kůži vyzkoušeli, že prostor parku může být zároveň využíván různými skupinami obyvatel.". A hned rok 2018 byl plodný, v provizoriu proběhlo 6 akcí, jako Vítání jara, Tvoříme divadlo, Multikulturní Jesenicko a další. V roce 2019 to není jiné, do horní části Smetanových sadů lidi láká zajímavý program.
Trošku nám oživování letního divadla připomíná stavbu Národního divadla 'Národ sobě', tak by bylo fajn, kdyby se nás do rekonstrukce zapojilo více. Stačí pracovní rukavice a váš entuziasmus, díky kterým padnou vlhké omítky, vykopou se staré podlahy, instalují se odvodňovací žlaby... a divadlo se vymaní z havarijního stavu. Město do toho jde taky, pomůže s vybudováním toalet. Ať vás k tomu napadá cokoli, co můžete nadšencům nabídnout, kontaktujte přímo Sudetikus spolek@sudetikus.cz. Třeba ať můžete po Smetanových sadech pyšně chodit a říkat si "Pomohl/a jsem.".

Foto (zdroj): archiv Sudetikus

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.