Jeseník si vysadí svůj ovocný sad

18.10.2020

Podle odhadů OSN bude svět za 30 let potřebovat o 70 % vyšší zemědělskou produkci, aby uživil těch očekávaných 10 miliard lidí. Zajímavá zpráva hlavně pro farmáře a zemědělce, jejich podnikání by na Jesenicku mohlo v následujících dekádách docela růst.
I touhle optikou jde nahlídnout na aktuální počin Města Jeseník, spolku Sudetikus a spolku Silezika (týjo, Sudetikus a Silezika takhle vedle sebe zní pěkně ;-). Zase si jednou ukazujeme, že kde je vůle, tam je cesta. Je to sotva pár měsíců, kdy Juraj Grňo a Martina Seidlerová promluvili o nápadu založit městský ovocný sad a vida, příští týden se nad Jeseníkem sází!
Od 23. do 28. října máte jedinečnou možnost zasadit si jeden ze sta stromků, které vytvoří sad na louce pod lázněmi (přes cestu naproti ulice V Aleji, pod Předním vrškem). Nepřijde vám to lákavé, stát se patronem stromu, který za několik let začne rodit sladké plody? Navíc to nebude žádná těžká robota, díry jsou připravené, po vás se chce už jenom zasadit, přičemž do země půjde 37 jabloní, 37 hrušní, 20 slivoní, 3 třešně a 3 jeřáby.
S ohledem na omezení setkávání lidí na jednom místě, je potřeba si vybrat datum a čas, kdy na louku přijdete. To udělejte na tomhle odkaze, a pak už jen dorazte, klidně s nářadím a rozhodně v 'lítačkovém oblečení', bude blatíčko.
Zpět k tomu zemědělství, 100 stromů už za 30 let dá docela solidní množství ovoce, s přesnídávkami, povidly, kompoty a marmeládami na Jesenicku v roce 2050 problém nebude ;-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.