Jeseník sem pouští svěží vítr z Polska

17.01.2020

Spousta chytrých, spousta zkušených i spousta ambiciózních lidí na odlehlém (nemáme to označení rádi) Jesenicku je, ale nedělejme si iluze, že tihle všichni skvělí lidé dohromady ví všechno. Nikdy, nikdy si to o sobě nemysleme a pouštějme na sebe čerstvý závan z vnitrozemí a klidně z celého světa, jako to třeba teď hodně nenásilně udělalo město Jeseník.
To má nějaké rozvojové plány nahoře v lázních, v oblasti okolo Muzikantské stezky, Krizového kříže a Editina pramene. Nic honem honem, tak proč by se na názor nezeptalo i polských studentů z vysoké školy v Nyse, kteří tam studují architekturu a urbanistiku. Navíc, když se to mladým hodí coby semestrální práce.
Protože tady běží nějaké česko-polské projekty, povedla se i tahle spolupráce a ve středu 15. ledna Poláci na jesenické radnici představili své nápady a náměty, jak by s daným prostorem popracovali oni, coby budoucí profíci. Nazývat studií to nebudeme, jde spíše o ideovou vizi, co by vysokoškoláci se svými aktuálními zkušenostmi a znalostmi dělali oni, kdyby nebyly časové, finanční, technické či legislativní limity. Nikde není psané, že se to do puntíku zrealizuje, dokonce nelze vyloučit, že využito nebude nic. Anebo se něco z toho vybuduje, ale třeba na úplně jiném místě. Až tak otevřený formát spolupráce to byl. Však žáci právě zpracovávají prezentaci pro veřejnost, brzy se budete moci podívat na jejich odvážnost.
Tleskáme, jen houšť takové logické a pro obě strany prospěšné spolupráce. Wielkie podziękowania dla polskich studentów.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.