Jeseník se chce stát městem vstřícným k chodcům a cyklistům

31.05.2022

Celosvětově nejlépe hodnocená města sbírají nejvíce bodů ve třech oblastech - bydlení, zeleň a doprava. Těchto věcí, když si obce a města budou hledět, citelně přispějí k tomu, že se nám tady bude žít lépe.

Osvícená vedení měst už pochopila, že slovo doprava dnes neznamená jenom hladkost asfaltu a plynulost provozu. Se společenským tlakem na udržitelnost prakticky všeho, lidé ochotněji přesedají z aut do vlaků (u větších vzdáleností), z aut na kola (u středních a krátkých vzdáleností), z aut na vlastní nohy (u krátkých vzdáleností). Někoho motivuje cena benzínu a nafty, někoho ambice žít aktivněji, někoho klimatická změna... cokoli z toho je fajn.

Jesenická radnice se do toho taky pouští, v tuhle chvíli se pracuje na strategickém dokumentu, v němž odborníci na dopravu ve spolupráci s městem a jeho občany vymyslí, jaké změny učinit, aby se tady dobře a bezpečně cítili v prvé řadě chodci, pak cyklisti a koloběžkáři, a pak řidiči automobilů.

Aby byl výsledek co nejlepší, neobejde se to bez sběru informací od samotných obyvatel Jeseníku, pro které se to vlastně všechno dělá. Kdybyste měli chuť se do přípravy tzv. Plánu udržitelné městské mobility aktivně zapojit, potřebuje město pár minut vašeho času :-o Výzkumná agentura Ipsos připravila dotazník (zde), v němž se snaží zjistit vaše dopravní chování. Je to teprve úvodní část projektu. Způsobů, jak se půjde k budoucnosti dopravy v Jeseníku vyjádřit, bude vícero, počítá se s veřejnými projednáními či pocitovými mapami, buďte ve střehu ;-)

A děkujeme za těch pár minut, co tomu teď hned dáte, děláte to kvůli sobě.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.