Jeseník otevírá novou kapitolu

13.12.2019

Dnes se vrátíme k čerstvému úspěchu Jeseníku v soutěži o pilotní zprovoznění 5G sítě a pokusíme se vám ozřejmit, proč to považujeme za úspěch. Jsme přesvědčeni, že v budoucnu bude ekonomický růst prakticky každého oboru spojen s rozvojem moderních technologií, kupředu půjdou ty města/regiony/státy, jejichž občané/firmy/úřady/školy, si osvojí vše spojené s digitalizací, robotizací, virtuální realitou, automatizací, umělou inteligencí, internetem věcí, daty... a za nás je dvouletý projekt 5G sítě šancí, jak se toho stát součástí. Jesenicko opouští hlavně mladí lidé, a právě těm by přerod 'výrobního regionu' v 'region technologický' mohl dát lepší perspektivy, přičemž 5G není žádnou spásou, nýbrž jen střípkem do mozaiky. Ale těch střípků přibývá - robotika na gymplu, nový IT obor na jesenické průmyslovce, nasazování robotů a nových technologií ve zdejších firmách, zapojení Jeseníku do platformy Smart Česko, coworkingové centrum, přítomnost několika velmi šikovných ajťáků, kteří z Jesenicka pracují vzdáleně do nejrůznějších zemí ...
Víte, bez technologií nepůjde s vyspělým světem držet krok třeba v kvalitě vzdělávání a úrovně zdravotní péče. Všechny ty environmentální záležitosti, jako ochrana přírody, snižování spotřeby energií, řízení spotřeby vody poběží v jedničkách a nulách. Být konkurenceschopný na globálním trhu a vytvářet kvalifikovaná, tudíž lépe placená pracovní místa, půjde pouze se znalostí IT oboru. Elektronizace veřejné správy, tedy lepší servis občanům bude spojen s internetem, ne tištěným papírem. Mohli bychom pokračovat. Víme, 5G je toho pouze komponent, nikoli řešení. Proto říkáme, že to zachycení nástupu technologií si budeme muset odpracovat.
Pochopili jsme, že určitá část lidí má obavy řekněme ze zdravotních dopadů 5G, to teď bude na městě a odbornících, aby veřejnost přesvědčili/ubezpečili, že nejde o něco životu nebezpečného. A my máme zprávy, že vedení Jeseníku s tím počítá, diskuse s občany nejen na téma 5G a dopady na zdraví budou. Ostatně debata o tom, jak 5G v Jeseníku využít k růstu kvality života a ekonomickému rozvoji, bude taky zásadní. Musí do ní být vtaženy samospráva, školy, soukromý sektor, zdravotnická zařízení, neziskový sektor, těšíme se na to.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.