Jeseník novým domovem Mileny Mikulkové

24.03.2020

Na positivJE čtete příběhy zdejších rodáků, kteří s něčím prorazili tady nebo až v tom velkém světě za hranicí okresu Jeseník. Méně často mluvíme o lidech, kteří si svůj fungující projekt cíleně přenesli na Jesenicko.
Tramtadadá, Milena Mikulková je ten druhý případ. Ona coby milovnice lázní, manžel velký fanoušek hor, opustili slunné moravské Slovácko a rodinný dům 6+1 vyměnili za 1+1 v jesenických lázních. Nesouviselo to jen s chutí se stěhovat, motivací byl i fakt, že tři synové (kněz, ajťák, architekt) už takzvaně vylétli z hnízda. Jo a je fér přiznat, že manžel paní Mikulkové Láďa pochází a 12 let žil v Žulové. Váháme, jestli vám prozradit, jak bylo téma přesunu na Jesenicko u Mikulkových otevřeno. Inu přímočaře. ONA se zeptala, kde ON chce být jednou pochován :-)
Tolik stručný úvod, teď si pojďme říci, jakou posilu v ní Jesenicko získalo. Milena Mikulková je sociální pedagog zaměřující se na rozvíjení životních dovedností dětí a dospělých. Devět let pracovala v pedagogicko-psychologické poradně a zásadním tématem její činnosti byla práce s dětmi a mládeží v oblasti prevence rizikového chování. Z programů zaměřených na klima třídy a vztahy ve třídě vznikl i stejnojmenný originální online diagnostický nástroj Socioklima.
Těžištěm její dnešní práce je propojování dvou základních oblastí života dětí - rodiny a školy. Z mnoha možných témat se specializuje na rozvodovou a porozvodovou situaci v rodinách s dětmi. Od roku 2006 se téhle problematice věnovala v soukromé praxi, teď je to už sedmý rok zastřešeno pod organizaci Espediente, která má pobočku i v Jeseníku. Díky těmto zkušenostem se Milena Mikulková podílí na tvorbě osvětových materiálů, jako jsou televizní a rozhlasové pořady, filmové spoty, brožury..., je u přípravy materiálů pro odborníky. Zaujalo nás, že dle jejích informací z terénu patří Jesenicko k jednomu z nejlépe fungujících okresů, pokud jde o řešení rozvodů a situací po rozvodech, jedná-li se o děti. Takové ty střídavé péče a vůbec průběh rozvodu/rozchodu šetrný k dětem, to tady je díky dobré mezioborové spolupráci zainteresovaných stran na dobré úrovni. Palec nahoru pro okresní soud, rozvodové advokáty, sociálku a poradny typu Espediente. Údajně jsme v tom příkladem zbytku Česka. Tím ale nepropagujeme rozvody!
Dobrá, z témat rozvodů a upozaděných dětí nám nebylo moc do smíchu, navzdory tomu je paní Mikulková velmi veselá dáma a příjemná společnice k povídání prakticky o všem. Na nás působila tak, že by vám o správnosti rozhodnutí, přistěhovat se do Jeseníku, dokázala argumentovat asi tak hodinu a půl :-) Ostatně náš region komentovala takto: "Ocitli jsme se v kraji, kde tma je ještě tma, kde je voda, kde je čistý vzduch, kde příroda ohromuje, kde se prostě dá žít. Zdravě, s ohledem k sobě, k druhým, i k zemi.". Oba zde s manželem jednoznačně pookřáli, Jesenicko je pro ně definitivně brána ke zdraví.
Protože je Milena Mikulková za ta léta už velkou odbornicí, hodně se nacestuje s přednáškami po oborových konferencích, ač o sobě prohlašuje, že je vlastně introvert. No jo, když jste na něco profík, zvládnete o tom mluvit před tisícem lidí i jako stydlín. A dnem i nocí ve svém voze ročně odřídí okolo 50 tisíc kilometrů. Těch audioknih, co už naposlouchala, nejvíc detektivky.
Škoda, že jí koronavirus přinutil odložit na duben chystanou konferenci pro ženy 'Čas pro mě', ale na podzim se holky na kopci v lázních stejně potkají :-)
Členka České pedagogické společnosti je také spisovatelkou - autorkou trilogie 'Hlavu vzhůru!', kde první je věnována rodičům, druhá mužům a třetí ženám. Říká, že jesenické lázně mají zvláštní tvořivou moc, psaní jí jde na Gräfenbergu skvěle od ruky, však píše čtvrtou knihu.
Ale život není jenom práce, s manželem Laďou si dali jeden cestovatelský cíl - navštívit "konce světa", tedy nejen ten v Račím údolí, ale i ty, které lákají exotickou dálkou, ať jde o Ohňovou zemi - Patagonii v Jižní Americe, nebo Mys dobré naděje či Střelkový mys v Jižní Africe, anebo země jižní Asie a na skok na sever na Nordkapp. Cestování podle ní obohacuje nejen v poznávání světa, ve kterém žijeme, ale zároveň k vděčnosti za zemi, kde máme možnost žít. Pak jsme teprve schopni docenit tu výjimečnost, čím se i Jeseníky a vlastně i naše země mohou pyšnit.
My kvitujeme fakt, že se našemu okresu dostalo takové osobnosti a těšíme se na vše, co tady Milena Mikulková ještě rozjede.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.