Jeseník může redukovat množství odpadů

10.02.2021

Témata udržitelnosti a společenské zodpovědnosti jsou víc a víc frekventovaná i mezi širokou veřejností, těmi tzv. spotřebiteli. Dneska už nemusíte být žádný aktivista, abyste mohl/a i jako jednotlivec ovlivňovat jistou ekologickou zátěž, kterou vytváříte. Existuje kupa appek a webů a spolků a aktivit, dávajících nám k tomu návody či nástroje.

Tak třeba 'Reduca - bezobalová mapa', vám po celém Česku ukáže na 1756 míst, na nichž nakoupíte potraviny nebo drogerii bez obalu, dokonce eviduje i nepotravinářské prodejce.

Po zazoomování na Jeseník jsme našli pár míst, kde můžete pořídit nákup s výjimečným pocitem, protože s vědomím, že jste ušetřili minimálně několik plastových obalů. Ruku na srdce, běžná domácnost je docela solidní plničkou žlutých kontejnerů.

Pojďme na ta konkrétní místa - rozhodně eco friendly je mlékomat v ZD Jeseník a stejně si stojí jejich úžasné jogurty ve skle. Pak vás musíme nasměrovat do Zdravé výživy ROBI, což je první bezobalový obchod v Jeseníku (Žižkova ulice u autobusového nádraží). V mapě není, ale bezobalový je, butik La_almara (Gogolova ulice u Schrothova domu), kde dostanete bezobalově drogerii Tierra Verde. Možná si tak vyzkoušíte budoucnost nakupování.

Chcete motivaci, proč se zapojit? Zakladatelka bezobalové mapy Martina Sumbalová je už ve stavu, že doma nemá klasický koš na komunální odpad. Schválně, kdo z vás se už snaží vracet nebo někomu udat velké papírové krabice po nákupech z e-shopů? Tak to řešte, začíná to být 'cool'.

Teď trochu váháme, chce-li tohle číst ředitel technických služeb :-) No, asi jsme ještě daleko od novinových titulků typu "Popeláři bez práce!".

#jesenik #bezobalu #bezobalovejesenicko #la_almara #robibezobalovyobcho #tierraverde #ecofriendly

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.