Jeseník má nové studentské centrum

16.10.2020

Tak jo, covid sice zpomaluje jeho rozjezd, ale jinak je to další malý krůček k tomu, aby šlo město Jeseník v očích středoškoláků nahoru. Potvrzuje praxe z univerzitních měst, jak důležití jsou pro život města vysokoškoláci, positivJE vítá cokoli, co tuhle atmosféru alespoň trochu přiblíží i v Jeseníku.
Jak známo, budova bývalé knihovny je momentálně bezprizorní, jesenická radnice a mnichovská umělkyně Lucia Dellefant, co na festivalu 'V Centru/Im Zentrum' představila participativní projekt "Náš dům",  se zeptali lidí a hle, soutěž na její roční využití vyhrál studentský projekt, který na stůl položila mládež z místního gymplu. Pod dohledem Přemka Šeděnky od zábavně vzdělávacích EduArtů se povedlo vypilovat 'Projekt Proměny' v místo zasvěcené generaci Z.
V horním patře budovy vzniklo Centrum volného času studentů (tzv. CeVoS), které žákům II. stupně základních škol a studentům středních škol poskytuje privátní prostor výlučně rezervovaný pro ně. Ano, dozor dospěláka zajištěn, ale jinak se tu omladina může pilně učit, pařit deskové hry, klidně i vzrušeně diskutovat, možná i nenápadně randit..., zkrátka se mezi sebou propojovat. Kdo ví, tyhle mladé mozky můžou upéct něco zajímavého pro budoucnost Jesenicka. Kdo byste jim chtěli nabídnout rozvojový program, zajímavou přednášku nebo je vtáhnout do řešení nějakých problémů, sem s tím, oni jsou hlavy otevřené ;-) A je to známá pravda, že když dáte mladé generaci prostor k ovlivňování chodu města, startujete v ní záchvěvy patriotismu.
Tak ať je CeVoS hotovou líhní jesenických patriotů.

Foto (zdroj): EduArti

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.