Jeseník má městskou architektku

04.09.2018

Chceme-li udělat něco s odlivem mladých lidí z našeho okresu, musí města a obce na Jesenicku patřit k těm nejambicióznějším v rámci ČR. Měli bychom se zajímat o koncept smart city (chytré město) a implementovat digitální, komunikační a informační technologie, které zvyšují kvalitu života obyvatel.
Jestli má být město Jeseník přirozeným lídrem těchto snah, můžeme obsazení pozice 'městský architekt' považovat za první krok k chytřejším městům a okresu. Tím spíše, že novou architektkou se stala jesenická rodačka, která 9 let žila a sbírala zkušenosti v Praze, inženýrka architektury Sara Al-Wahaishi. Absolventka stavební fakulty ČVÚT (obor architektura a urbanismus) je skvělým zářezem HR politiky jesenické radnice. Sara je do oboru opravdově zažraná, opírá se o četné zkušenosti ze školy, zahraničních stáží, účastí na festivalech a workshopech. Z jejích úst zaznívají všechna příslib dávající slova, jako veřejný prostor, fungování města, chytrý a udržitelný rozvoj měst a krajiny.
Snad nejlépe ambici městské architektky ilustrují její vlastní slova: "Jeseník byl vždy městem s velkým respektem k přírodě, umění a zdravému způsobu života, nese přesto nálepku nevhodné pro život. Každý mluví o úžasné Litomyšli, pojďme mluvit o úžasném Jeseníku. Začínáme postupně konečně vidět, co máme, a to je dobře. Musíme jen najít ten správný balanc a být připraveni, město si dlouho zvykalo na odliv obyvatel, je čas se připravit na jeho příliv. Ať už v podobě turistů nebo rezidentů.".
Dodáme, že Sara rozhodně nebude sedět zavřená v kanceláři, každou středu (14-17hod.) se chce potkávat s veřejností, investory, spolky, zástupci města a klidně i reprezentanty okolních měst a obcí, však ať se taky zapojí ;-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.