Jeseník jde s dobou, má svoje sdílené koloběžky

10.07.2021

Jeseník je zase jednou originální. Centra měst otevřená ekologičtějším způsobům dopravy se plní sdílenými koly, koloběžkami a elektrickým skútry, kde jistou bariérou bývá potřeba stáhnout si mobilní aplikaci. Tuhle logiku v Jeseníku stavíme na hlavu.

V okresním městě se začaly prohánět sdílené koloběžky, které nejsou ani trochu chytré, ale zase jsou zdarma, připraveny převézt vás z bodu A do bodu B. I když připraveny, to jedině tehdy, pokud jejich řidič bude dělat obligátní koloběžkový pohyb - levá, levá, pravá, pravá... :-) Zapomeňte na elektromotor.

Město má prvních pět koloběžek, které ač dřevěné, fungují úplně stejně, jako jejich hi-tech konkurenti, tzn. vezmu koloběžku, odvezu se, kam potřebuju, odstavím koloběžku. Zatím počítáme s velkou benevolencí městských strážníků ;-) Uvidíme, co řeknou na plán instalovat zde asi patnáct kusů dopravních prostředků. Ty jsou obvykle zaparkovány na Masarykově náměstí, u knihovny, na vlakovém nádraží, v areálu WooX, u kaváren, možná v parcích...

Nutno říct, že za spuštění projektu sdílených koloběžek vděčíme právě probíhajícímu festivalu V centru, jehož jeden z aktérů - architekt Adam Wlazel, vyrobil první koloběžku. A propo, vyrobit další můžete i vy, a to o víkendu v rámci zmíněné česko-německé kulturní přehlídky V centru/Im Zentrum.

Foto (zdroj): Festival V centru a Šárka Zahálková 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.