Jeseník jako NASA, na podzim vypustí dvě vesmírné sondy

16.04.2021

Jestli je něco společné pro většinu úspěšných lidí, pak je to fakt, že už během školy dělali něco navíc. Kroužek, školní olympiádu, stáž, sport, Erasmus... anebo teď se 20 jesenických středoškoláku zapojilo do unikátního projektu 'Dotkni se vesmíru'.

Ten se snaží zaháčkovat do českého vzdělávacího systému vědecké pokusy, experimenty a bádání a jde na to přes atraktivní vesmírné téma. Úkolem každého ze 42 školních týmů z celé ČR bude zkonstruovat, a pak na hranici vesmíru dopravit vlastní sondu! Do výšky 30 kilometrů vystoupá stratosférický balón Střední průmyslové školy Jeseník, jíž reprezentuje 10 studentů kosmického týmu EMKO Industries se sondou Apollo M a 10 "astronautů" R.U.R. teamu Gymnázia Jeseník se o to samé pokusí se sondou Watapa.

Není to úplná legrace, jde o seriózní projekt, protože studenti musí sondu naprogramovat tak, aby v těch třiceti kilometrech pořídila foto a video záběry Země, musí taky spočítat směr, rychlost a pravděpodobné místo dopadu sondy. Jen tehdy bude vesmírná mise úspěšná.

První krok Jeseníku do kosmu byl zahájen na konci března, start sond je naplánován na září tohoto roku.

Vůbec nepochybujeme o tom, že půlroční zkušenost s vesmírným programem děckám do života dá hrozně moc a je úplně jedno, do jakých oborů je nakonec osud zavane. Doufáme, že někdo z účastníků projektu skončí v NASA nebo ve Space X ;-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.