Jeseník dá Česku profesionální piloty dronů

21.10.2020

Jesenická průmyslovka (eMko) je premiantem, co naskočil na první vlnu, když pro své studenty spouští specializovaný výukový projekt Drone Expert. Po otevření studijních oborů 'informační technologie' a 'elektrikář', je to další zachycení trendu, protože bezpilotní zařízení nacházejí a hlavně budou nacházet uplatnění v mnoha oborech. Drony jsou nasazovány třeba v zemědělství kvůli monitorování polí, slouží ke kontrole komínů, stožárů vysokého napětí nebo vysílačů, mohou asistovat hasičům a zdravotním záchranářům při komplikovaných zásazích, policisté s nimi kontrolují dopravní situaci, geometři zaměřují pozemky, kartografové mapy, velký boom využití se odehrává právě ve stavebnictví. Pomocí dronů se dokonce sází stromky v nedostupném terénu a asi všichni se třeseme na to, až nám pošta pomocí dronů začne doručovat balíky :-)
Studenti, kteří budou chtít zvýšit svoji kvalifikaci na stále konkurenčnějším pracovním trhu tím, že obětují volný čas včetně víkendů, získají zajímavou kompetenci. Kromě perfektního ovládání dronů se při kurzu naučí i polštinu, a navíc také základy programování autonomních bezpilotních strojů, což je vyšší level téhle disciplíny.
I dnes můžete absolvovat kurz létání s dronem, ale takhle komplexní přípravu o třech tisících hodin snad ještě nikdo v Česku nenabízí. Kluci a holky, kteří se na SPŠ Jeseník naučí ovládat průmyslové drony, najdou po škole uplatnění v dynamicky se rozvíjejícím oboru a nám se zdá, že tohle prostě je jedna z rolí vzdělávacího systému - připravovat lidi pro perspektivní životy. Třeba s uplatněním absolventů kurzu pomůže také Inovační centrum Olomouckého kraje, protože je v kontaktu s předními firmami kraje.
Drone Expert je česko-polský projekt realizovaný ve spolupráci s Hlavním báňským institutem v Katovicích a Vysokou školou báňskou v Ostravě, jesenické průmyslovce tahle aktivita zapadá i do projektu 5G, který je předurčen právě pro přenos velkého množství dat.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.