Jeseník bude hostit část velké evropské konference

25.03.2022

Finanční podpora venkova je velké téma, jemuž se tady věnuje Místní akční skupina V. Priessnitze (MAS Jesenicko). Tahle obecně prospěšná společnost pomáhá živnostníkům, farmářům, malým firmám, obcím, školám aj. získávat peníze z evropských fondů. Z Bruselu se podpora malých těší upřímné pozornosti.

A na konci června se pozornost Bruselu, ale vlastně i všech členských zemí Evropské unie, upne na Jesenicko, protože sem zavítá část programu velké evropské konference 'Leader Inspired Network Community' (LINC 2022). Ta svede na jedno místo právě subjekty, jež se zabývají venkovem a podporou jeho růstu, na Jesenicko a Šumpersko se přijede inspirovat okolo 400 delegátů. Lidé, kteří se ve svých zemích sami starají o komunitně prováděný regionální rozvoj, přijedou do Jeseníků diskutovat o tom, jaké s tím tady máme zkušenosti. S podporou místních produktů, kulturním dědictvím, turismem a vzděláváním. Platí to i obráceně, naši lidé budou moci čerpat znalosti od lidí z celé Evropy. Co jim funguje, a co naopak nemá smysl vymýšlet.

Zdejší MAS Jesenicko bude mít na starost organizaci jedné z desíti studijních cest pro účastníky konference, konkrétně půjde o akci nazvanou 'Cestou Jeseníků, krajem prvního vodoléčitele', jímž k radosti nás všech byl slovutný Vincenz Priessnitz. Ty, co si zvolí právě tenhle výlet, čeká lezení na stěně, jízda na koloběžce, návštěva Vlastivědného muzea Jesenicka (expozice Spirála času a Čarodějnické procesy), ochutnávka sýrů z místní farmy a důkladná prohlídka Priessnitzových léčebných lázní včetně venkovního balneo parku a vyhlídky na hlavní budově lázní.

Bylo by dobré využít nabídnutý "reklamní prostor", protože kdy jindy dostanete do Jeseníků lidi z 27 států tvořících druhou největší ekonomiku světa?

Foto (zdroj): Priessnitzovy léčebné lázně

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.