Jeseník a Javorník mají kandidáty na titul Alej roku 2021

20.11.2021

Poskytují stín, lahodí oku, pohlcují oxid uhličitý, slouží jako úkryt zvířatům, doprovázejí při cestách a kdoví, jaké další funkce bychom dokázali stromořadím přiřknout.

Spolek Arnika odstartoval hledání nejkrásnější aleje Olomouckého kraje, mezi nominovanou top desítkou jsou i dvě z našeho regionu. A vy máte možnost je svými hlasy vytáhnout nahoru, možná i pomoci k vítězství ;-)

Tu první 'Alej k zámeckému parku Jánský Vrch' najdete v Javorníku. Jedná se o možná nenápadnou, ale rozhodně krásnou alej lemující klikatící se polní cestu směřující z Rychlebských hor k javornickému zámku. Mezi statnými stromy převažují javory. Jak příznačné :-) Do soutěže ji vyslala Eva Přechová.

Druhým reprezentantem Jesenicka je alej dominující Ripperově promenádě v jesenických lázních, jejíž krásu si pro sebe nenechala Marta Duchoslavová. Tohle stromořadí je tvořeno asi 260 stromy(!), přesněji řečeno lípami, včetně lípy památné. Už jen si to projít, je balzám, své o tom ví také pacienti Priessnitzových lázní a líbí se jim tam v každém ročním období.

Dobře, prohlédněte si fotky, a pak se rozhodněte. Nelpíme na tom, aby váš hlas šel výhradně do Javorníka nebo Jeseníku, ale nebylo by divné, kdyby nešel? :-o Hlasujte zde.

Foto (zdroj): Alejroku.cz

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.