Jeseník a Česká Ves spojili síly, aby ušetřili

02.04.2020

Nechceme použít zprofanované heslo mluvící o tom, že v jednotě je síla, ale čas od času se objeví nějaký dobrý příklad toho, že když se spojí více subjektů (lidí, obcí, firem, neziskovek...), může z toho být zajímavá úspora či mimořádný příjem.
Město Jeseník a obec Česká Ves si ještě se Šumperkem a Mohelnicí došli na Českomoravskou komoditní burzu pro citelně levnější elektřinu a plyn, a to se povedlo prostě proto, že si k tomu zvolili to nejvhodnější místo, kde se střetává nabídka s poptávkou - burzu. Ale hlavně to klaplo proto, že vůči potenciálním dodavatelům vystupovali jako jeden velký zákazník - odběratel o velikosti 48.656 obyvatel (Jeseník 11.128, Česká Ves 2.439, Šumperk 25.916, Mohelnice 9.173).
Vysoutěžený dvouletý kontrakt tak městu Jeseník a jeho organizacím (ZŠ, MŠ, ZUŠ, Duha, MKZ, Technické služby a Centrum sociálních služeb) přinese úsporu asi 3,1 milionů korun. Ta se bude hodit, protože město může díky koronaviru očekávat v příštích letech snížení příjmů z daní, které do něj směřuje stát. To Česká Ves má za dva roky ušetřit celkem asi 600 tisíc korun. Vizí obce je, že tyto peníze budou investovány do rozvoje areálů školek a školy.
Pokud jde o výše popsaný úspěch České Vsi s Jeseníkem, přáli bychom si, aby takových společných aktivit bylo více. Však snad i pro tyhle účely existuje unikátní Sdružení měst a obcí Jesenicka, v jehož rámci se scházejí všechny paní starostky a páni starostové, to je síla s velikým potenciálem.
Jo a domácnosti, nebojte se u svých dodavatelů plynu a elektřiny zabojovat o lepší ceny, oni ten vyjednávací prostor mají! ;-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.