Jeseničtí školáci součástí mladých vědeckých týmů

17.06.2021

Podle nás klidně sledujeme kladení základů nového Jesenicka. Jesenicka kreativního, podnikavého a vzdělaného, a taky sebevědomého. Měli jsme možnost nahlédnout pod pokličku týdenního kempu nadaných dětí, který tento týden probíhá v Jeseníku. Na T-Expedici se sem sjeli žáci z celé republiky, aby v pěti skupinách řešili pět různých úkolů.

K naší velké radosti asi dvacítku účastníků dodaly zdejší školy - ZŠ Česká Ves, ZŠ Javorník, ZŠ Jeseník a Gymnázium Jeseník, což děckám nabídlo příležitost být u něčeho výjimečného, co je ovlivní, posune a možná nasměruje na budoucí dráhu.

My jsme si povídali s Ester Konečnou (GymJes) a Petrou Horejsovou (ZŠ Jeseník) z botanického týmu zkoumajícího biodiverzitu zdejších luk. Řeší druhovou pestrost od stromů a keřů až po mechy. Svoje výsledky pak zkříží s týmem mladých entomologů (broukařů). Ti už hlásí docela vzácný úlovek -ohniváčka černolemého, o kterého rozšíří sbírku motýlů jesenického vlastivědného muzea. Potěšila nás turnovská studentka Míša Stará, která připustila, že by se jí možná líbilo, zabývat se jesenickou přírodou i po studiích. Že by další posila?

Fyzikální sekce, tzv. rakeťáci, připomínají techniky ze Space X, neboť testují starty a přistání s padákem a regulérně provádějí stejná měření, jaká řeší i zaměstnanci Elona Muska. Jejich raketa bude mít na trupu i kameru, tak nás zaujala úvaha týmu vedeného Martinem Švandou, že by jejich vodní rakety mohly být používány k pořizování videozáznamů tam, kde legislativa nepustí drony. Kdo byste chtěli start rakety vidět, máte šanci v pátek v 17 hodin na zahradě ZŠ Průchodní anebo pod článkem najdete video z jednoho testování.

Radujeme se z dětí, že v Jeseníku rozvíjí své talenty, o tyhle obligátní rodičovskou obavu 'co z nich vyroste', zkrátka nemáme.

Foto (zdroj): soutěžní týmy T-Expedice

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.