Jeseničtí senioři cestují ve virtuální realitě

23.02.2021

Ne, ne, ne, žádná technologie nenahradí fyzické zážitky, ale když ty už nějakou dobu nemůžete mít, mohou i moderní zařízení něco málo vykompenzovat. Lockdowny pomohly akcelerovat projekty, jež nějakým způsobem nahrazují volný pohyb osob, krize nakopla i technologický startup Kaleido. Ten se zabývá přípravou virtuálních zážitků tvořených přesně na míru seniorům. Ve spolupráci s odborníky pro ně připravili procházky lesem, prohlídky českých i evropských měst, relax na pláži, ale také prohlídku galerie či návštěvu koncertu.

Součástí testovací fáze téhle virtuální reality se na pár měsíců se jako jedno ze 40 pracovišť stalo také Centrum sociálních služeb Jeseník. Díky tomu se i tamní senioři alespoň obrazně dostali mimo zdi domova. Nemusí se to zdát, ale zpětná vazba od samotných uživatelů dává tušit, že babičky a dědové se technologií nebojí, drtivá většina z nich hodnotí tuhle zkušenost velmi pozitivně. Obraz 360° v kombinaci s vtipným hlasem průvodce nutí diváka k pohybu, v případě seniorů si představujte pohyby rukou, hlavy... Co jsme se dověděli přímo od pracovníků centra, jejich klienti si nejvíce oblíbili Karlův most nebo Český Krumlov, někdo se až díky brýlím poprvé v životě "podíval" k moři.

Pan ředitel Rotter nás ubezpečil, že jejich zařízení si plně uvědomuje výhody té určité technologické (r)evoluce sociálních služeb a jsou jí nakloněny, neboť benefity jsou zjevné.

Můžete virtuální realitu vnímat jako další formát digitální zábavy, my mnohem více sázíme na to, že virtuální i rozšířená realita pomohou ve zdravotnictví a sociálních službách, což může odloučenějšímu Jesenicku pomoci třeba s napojením se na velké fakultní nemocnice apod. Uvidíme, co za posun přinese projekt 5G v Jeseníku, kde se telemedicína řeší.

Foto (zdroj): Kaleido VR Tours

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies