Jesenický vědec Martin Liptay

15.01.2019

Je docela možné, že u příštího objevu v léčbě rakoviny bude i vědec z Jeseníku. Opravdu. Absolvent jesenického gymnázia Martin Liptay má založeno na skvělou výzkumnickou kariéru, kterou aktuálně piluje v laboratořích ve švýcarském Bernu.
Chytrý kluk z lékařské rodiny šel po maturitě (2011) na olomouckou Univerzitu Palackého, kde vystudoval molekulární biologii. Během studia se v rámci své bakalářské a diplomové práce zapojil do výzkumu v laboratoři profesora Jiřího Bártka. Ten je v současnosti asi jediným opravdu žhavým českým kandidátem na Nobelovu cenu. Martin se shlédnul ve výzkumu rakoviny a velmi ho zajímají procesy opravy DNA v buňkách.
Právě proto, že se už během vysoké aktivně zapojil do výzkumu a byl opravdu úspěšný student, podařilo se mu na doktorandské studium dostat do týmu Svena Rottenberga, který má svoji laboratoř ve Švýcarsku. Tam se Martin Liptay podílí na výzkumu rakoviny prsu. Dostal se i k velmi prestižnímu stipendiu od Boehringer Ingelheim Fonds, které každý rok získá sotva 10 % žadatelů z celého světa. Aby to neznělo tak idylicky, jesenický vědec si na tvrdé začátky v Bernu musel půjčit od rodičů 100tis. korun. Tohle je ale dost dobrá investice, po získání doktorátu se Martinovi otevřou úžasné možnosti, kam se se svým bádáním vrhnout. Jestli svoji budoucnost spojí s akademickou sférou nebo dá přednost komerčnímu výzkumu v některé z biotechnologických či farmaceutických firem. Vědci jsou úžasná skupina lidí, ať dělají cokoli, jsou lidstvu prospěšní.
Škoda, že vědeckou dráhu zřejmě nebude možné realizovat z Jeseníku, který Martin nosí hluboko v srdci a často a rád se do něj vrací. My v positivJE se těšíme na výsledky Martinovy práce a slibujeme, že budeme trpěliví.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.